statystyki

Ubezpieczyciel może wypłacić deweloperowi gwarancję w częściach

autor: Michał Culepa29.01.2019, 17:00
O tym, czy zostały wypełnione pozostałe formalności, konieczne do wypłaty, ma ostatecznie zdecydować sąd apelacyjny, do którego sprawa wróci.

O tym, czy zostały wypełnione pozostałe formalności, konieczne do wypłaty, ma ostatecznie zdecydować sąd apelacyjny, do którego sprawa wróci.źródło: ShutterStock

Wypłata gwarancyjna dla inwestora budowlanego w związku z nienależytym zrealizowaniem robót przez wykonawcę może nastąpić w częściach. Byleby nie przekraczała łącznej sumy gwarantowanej przez ubezpieczyciela oraz maksymalnej kwoty wypłat za dany okres. Uznał tak Sąd Najwyższy w jednym z najnowszych wyroków.

Sprawa dotyczyła zapłaty sumy gwarancji ubezpieczeniowej na rzecz dewelopera. Spółka deweloperska D. prowadziła jedną ze swoich wielu inwestycji. Zawierając umowę z generalnym wykonawcą, firmą H., jednocześnie zawarła drugą umowę gwarancji ubezpieczeniowej z towarzystwem E. Zgodnie z zawartymi umowami deweloper, w myśl art. 647 1 kodeksu cywilnego, udzielił H. gwarancji zapłaty wynagrodzenia za wykonane roboty, a potwierdził ją wspomnianą umową z ubezpieczycielem.

Umowa przewidywała, że po wykonanych pracach deweloper zapłaci umówione kwoty wykonawcy, natomiast jeżeli okaże się, że inwestycja jest wadliwie wykonana, wówczas spółka D. miała wystąpić do towarzystwa E. z wezwaniem do zapłaty, podpisanym przez upoważnione osoby z zarządu spółki oraz przedłożyć oświadczenie, iż wykonawca nie usunął wad w umówionym czasie.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie