statystyki

Ubezpieczyciel może wypłacić deweloperowi gwarancję w częściach

autor: Michał Culepa29.01.2019, 17:00
O tym, czy zostały wypełnione pozostałe formalności, konieczne do wypłaty, ma ostatecznie zdecydować sąd apelacyjny, do którego sprawa wróci.

O tym, czy zostały wypełnione pozostałe formalności, konieczne do wypłaty, ma ostatecznie zdecydować sąd apelacyjny, do którego sprawa wróci.źródło: ShutterStock

Wypłata gwarancyjna dla inwestora budowlanego w związku z nienależytym zrealizowaniem robót przez wykonawcę może nastąpić w częściach. Byleby nie przekraczała łącznej sumy gwarantowanej przez ubezpieczyciela oraz maksymalnej kwoty wypłat za dany okres. Uznał tak Sąd Najwyższy w jednym z najnowszych wyroków.

Sprawa dotyczyła zapłaty sumy gwarancji ubezpieczeniowej na rzecz dewelopera. Spółka deweloperska D. prowadziła jedną ze swoich wielu inwestycji. Zawierając umowę z generalnym wykonawcą, firmą H., jednocześnie zawarła drugą umowę gwarancji ubezpieczeniowej z towarzystwem E. Zgodnie z zawartymi umowami deweloper, w myśl art. 647 1 kodeksu cywilnego, udzielił H. gwarancji zapłaty wynagrodzenia za wykonane roboty, a potwierdził ją wspomnianą umową z ubezpieczycielem.

Umowa przewidywała, że po wykonanych pracach deweloper zapłaci umówione kwoty wykonawcy, natomiast jeżeli okaże się, że inwestycja jest wadliwie wykonana, wówczas spółka D. miała wystąpić do towarzystwa E. z wezwaniem do zapłaty, podpisanym przez upoważnione osoby z zarządu spółki oraz przedłożyć oświadczenie, iż wykonawca nie usunął wad w umówionym czasie.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie