statystyki

Nieruchomość za drobne to przekręt. UOKiK likwiduje program „Twoje mieszkanie”

autor: Patryk Słowik19.12.2018, 08:11; Aktualizacja: 19.12.2018, 08:14
blok, mieszkanie, nieruchomość

Urząd nałożył na spółkę 12 tys. zł kary i nakazał jej zaprzestania nieuczciwych praktyk.źródło: ShutterStock

Jeśli ktoś liczył, że po wpłaceniu kilku tysięcy złotych i odczekaniu kilkunastu lat otrzyma nieruchomość – może przestać się łudzić. Spółka Polski Społeczny Program Mieszkaniowy (dawniej znana jako Deveres) wprowadzała konsumentów w błąd. A przynajmniej twierdzi tak prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Podmiot sprzedawał pakiety uczestnictwa w programie nazwanym „Twoje mieszkanie”. Informacje z ulotek przekazywanych konsumentom wskazywały, że po wpłacie 5, 10, 20 lub 30 tys. zł i upływie odpowiednio 19, 15, 11 lub dziewięciu lat uczestnik otrzyma lokal o powierzchni 42–56 mkw. o wartości 200–240 tys. zł.

„Jak to możliwe? Kupujemy mieszkania w cenach hurtowych i sprzedajemy w cenach rynkowych. Różnica daje zysk. Zyskiem dzielimy się z uczestnikami programu. Pod koniec umowy dostajesz mieszkanie o wartości 200 tysięcy” – przekonywała spółka.

Informacje te jednak – jak wskazuje obecnie UOKiK – były sprzeczne z ogólnymi warunkami uczestnictwa, które stanowiły część zawieranego kontraktu. Zgodnie z OWU w zależności od wybranego pakietu klient miał po 9–19 latach uzyskać możliwość zakupu nieruchomości na preferencyjnych warunkach. W największym więc skrócie: kupował zniżkę na zakup mieszkania, a nie lokal z odroczoną datą przejścia na własność.


Pozostało jeszcze 38% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie