statystyki

Nieruchomość za drobne to przekręt. UOKiK likwiduje program „Twoje mieszkanie”

autor: Patryk Słowik19.12.2018, 08:11; Aktualizacja: 19.12.2018, 08:14
blok, mieszkanie, nieruchomość

Urząd nałożył na spółkę 12 tys. zł kary i nakazał jej zaprzestania nieuczciwych praktyk.źródło: ShutterStock

Jeśli ktoś liczył, że po wpłaceniu kilku tysięcy złotych i odczekaniu kilkunastu lat otrzyma nieruchomość – może przestać się łudzić. Spółka Polski Społeczny Program Mieszkaniowy (dawniej znana jako Deveres) wprowadzała konsumentów w błąd. A przynajmniej twierdzi tak prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Podmiot sprzedawał pakiety uczestnictwa w programie nazwanym „Twoje mieszkanie”. Informacje z ulotek przekazywanych konsumentom wskazywały, że po wpłacie 5, 10, 20 lub 30 tys. zł i upływie odpowiednio 19, 15, 11 lub dziewięciu lat uczestnik otrzyma lokal o powierzchni 42–56 mkw. o wartości 200–240 tys. zł.

„Jak to możliwe? Kupujemy mieszkania w cenach hurtowych i sprzedajemy w cenach rynkowych. Różnica daje zysk. Zyskiem dzielimy się z uczestnikami programu. Pod koniec umowy dostajesz mieszkanie o wartości 200 tysięcy” – przekonywała spółka.

Informacje te jednak – jak wskazuje obecnie UOKiK – były sprzeczne z ogólnymi warunkami uczestnictwa, które stanowiły część zawieranego kontraktu. Zgodnie z OWU w zależności od wybranego pakietu klient miał po 9–19 latach uzyskać możliwość zakupu nieruchomości na preferencyjnych warunkach. W największym więc skrócie: kupował zniżkę na zakup mieszkania, a nie lokal z odroczoną datą przejścia na własność.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie