statystyki

Wynagrodzenia przy przetargach: Klauzule waloryzacyjne nie ograniczają prawa do sądu

autor: Sławomir Wikariak13.12.2018, 18:00
Od dłuższego czasu GDDKiA w specyfikacjach przetargowych przewiduje dostosowanie wysokości wynagrodzenia do zmieniających się realiów rynkowych.

Od dłuższego czasu GDDKiA w specyfikacjach przetargowych przewiduje dostosowanie wysokości wynagrodzenia do zmieniających się realiów rynkowych.źródło: ShutterStock

Klauzule waloryzacyjne pozwalające na podwyższanie wynagrodzenia nie uprawniają do ograniczania prawa do sądu. Choć orzecznictwo w tym zakresie jest jednolite, to Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wciąż próbuje wyłączać przepisy pozwalające na interwencję sądową w nadzwyczajnych okolicznościach.

Od dłuższego czasu GDDKiA w specyfikacjach przetargowych przewiduje dostosowanie wysokości wynagrodzenia do zmieniających się realiów rynkowych. Chodzi o uniknięcie sytuacji, w których zawarte przed dwoma laty kontrakty stają się nierentowne z powodu dużego wzrostu materiałów budowlanych czy robocizny. Klauzule waloryzacyjne opierają się na cenach podawanych przez Główny Urząd Statystyczny.

Jednocześnie jednak do wzorów umów zaczęto wprowadzać postanowienie wyłączające możliwość stosowania tzw. małej i dużej klauzuli rebus sic stantibus. Jest ono powielane w wielu przetargach i brzmi: „W związku z wprowadzeniem waloryzacji umownej strony wyłączają stosowanie art. 357 1 k.c., art. 358 1 par. 3 k.c., art. 632 par. 2 k.c.”. Zgodnie z nim przedsiębiorcy nie mieliby więc możliwości domagać się przed sądem zmiany wynagrodzenia czy rozwiązania umowy nawet w przypadku nieprzewidzianych okoliczności i gdyby groziło to im rażącą stratą.

Już w pierwszych miesiącach stosowania tego wyłączenia Krajowa Izba Odwoławcza uznała je za niezgodne z przepisami (wyrok z 15 lutego 2018 r., sygn. akt KIO 145/18 i KIO 173/18). I czyni to konsekwentnie w innych wyrokach. W ostatnim czasie zapadły dwa kolejne, które utrzymują tę linię orzeczniczą.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie