statystyki

Kwieciński: Nasz cel to zacząć budowę 100 tys. mieszkań do końca 2019 r. [WYWIAD]

autor: Tomasz Żółciak26.06.2018, 07:30; Aktualizacja: 26.06.2018, 08:10
Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju. Fot. Wojtek Górski

Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju. Fot. Wojtek Górskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Liczę na to, że pierwsze wnioski o realizacje inwestycji na podstawie specustawy mieszkaniowej będzie można złożyć jeszcze w tym roku - mówi w wywiadzie dla DGP Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

Po co nam właściwie specustawa mieszkaniowa? Samorządy wskazują, że na podstawie obecnie funkcjonujących planów miejscowych możliwe jest wybudowanie mieszkań nawet dla 60 mln mieszkańców, czyli więcej, niż Polska ma obywateli.

Potrzebujemy mieszkań dostępnych w wielu wymiarach. Nie tylko dostępnych cenowo ‒ chociaż tych najbardziej ‒ ale także mieszkań na wynajem i przede wszystkim dostępnych w wymiarze spełniania aktualnych wymagań związanych z efektywnością energetyczną czy dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. To, że w Polsce budownictwo mieszkaniowe notuje rekordy, nie oznacza, że problemy mieszkaniowe ludzi rozwiązują się same. Program „Mieszkanie plus” to także zwiększenie pomocy dla budownictwa komunalnego do ponad 6 mld zł do 2025 r. Chcemy uwolnić potencjał dobrze zlokalizowanych, świetnie skomunikowanych i uzbrojonych terenów w centrach miast, bo ważnym elementem ceny mieszkania jest koszt gruntu. Specustawa ułatwi budowę tam, gdzie jest dostęp do drogi, jest już albo zaraz będzie szkoła, przedszkole, miejsca rekreacji. Pomijam problem aktualność planów na 60 mln mieszkańców – wiele powstało kilkanaście lat temu i nie do końca odpowiadają dzisiejszym standardom. Polacy zasługują na lepszą jakość przestrzeni, zaspokojenie potrzeb społecznych, dobrze zaplanowane miejsce do życia. A nowych planów przybywa w tempie kilku procent w ciągu dekady. Ci, którzy potrzebują samodzielnego lokum, nie mają tyle czasu. I my wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom.

 

„Nie jest to rozwiązanie, które umożliwi przyspieszenie procesów budowy, natomiast jego efektem będzie spekulacja gruntami i zachęta do większej korupcji w tym sektorze i w działalności samorządów terytorialnych” – tak eksperci oceniali poprzednią wersje projektu ustawy. Wyciągnęliście jakieś wnioski?

Dziękuję za szeroką debatę publiczną nad projektem. Chcę też zastrzec, że nie wszystkie głosy ekspertów poparte były rzetelną analizą rozwiązań naszego projektu, bo nigdy nie zakładał on budowania osiedli mieszkalnych w dowolnym miejscu. Przede wszystkim w wyniku konsultacji zróżnicowaliśmy zawarte w ustawie standardy urbanistyczne. One były w ustawie od początku, ale zgodziliśmy się, że powinny być znacznie ostrzejsze w dużych miastach, a na obszarach o „luźniejszej” zabudowie taka sama odległość mieszkania od przystanku komunikacji publicznej jak w dużym mieście nie ma sensu. Wprowadzając zmiany w projekcie, kierowaliśmy się przede wszystkim myślą o mieszkańcach takich osiedli. To inna ścieżka niż lokalizacja w drodze warunków zabudowy, ale każdy inwestor, który będzie chciał skorzystać z dotychczasowych procedur, będzie miał takie prawo.

 


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • ciekawy program był w latach 30-tych(2018-06-27 19:25) Zgłoś naruszenie 10

    Polska Międzywojenna zaoferowała twz. tanie domy dla Urzędników. Był to system wsparcia do zakupu działek i cała gama supertanich w wykonaniu projektów domów jednorodzinnych które można było realizować od ręki. tak więc może i obecna Polska coś takiego zorganizuje. Takie proste projekty do budowy samodzielnej systemem gospodarczym z projektem dla laika.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2018-06-26 23:27) Zgłoś naruszenie 00

    100 tys. mieszkań , za pieniądze "bydła" , to mały pikuś , więc domyślamy się , że milion jest w planie . Z tego połowę , przykładowo - albo i większą POłowę , przeznaczy się na uchodźców , pardon , imigrantów , bo tu kaska bezboleśnie i regularnie będzie szła od "bydła" , do krogulczych łapek cyk , cyk ... Rozumiemy też , że geszeftem zajmie się stosowna fundacja ... I fachowcy specjalnie sprowadzeni do POlski ... Do zarządzania "bydłem" , pardon , PIGS-ami - by już pozostać przy tradycyjnych wzorcach .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie