statystyki

Bezpieczny najem instytucjonalny z opcją przeniesienia własności

autor: Emilia Świętochowska20.03.2018, 17:00
sytuacji gdy najem się zakończy, a lokator nie skorzysta z możliwości przeniesienia własności mieszkania, właściciel będzie miał obowiązek zwrócić mu (w ciągu 12 miesięcy od opuszczenia przez niego lokum) wpłacone na ten cel pieniądze z uwzględnieniem waloryzacji (opartej na wskaźniku GUS).

sytuacji gdy najem się zakończy, a lokator nie skorzysta z możliwości przeniesienia własności mieszkania, właściciel będzie miał obowiązek zwrócić mu (w ciągu 12 miesięcy od opuszczenia przez niego lokum) wpłacone na ten cel pieniądze z uwzględnieniem waloryzacji (opartej na wskaźniku GUS).źródło: ShutterStock

Lokator, który zdecyduje się na najem instytucjonalny z opcją przeniesienia własności, będzie zabezpieczony przed ewentualnymi kłopotami finansowymi właściciela mieszkania. Odpowiednie gwarancje znajdą się w specustawie o inwestycjach mieszkaniowych.

Umowa najmu instytucjonalnego to novum na polskim rynku nieruchomościowym, wprowadzone ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości obowiązującą od 11 września 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 1529). W założeniu formuła ta ma zachęcać firmy deweloperskie do inwestowania w budowę mieszkań na wynajem. Zgodnie z przepisami kontrakty z lokatorami mogą być zawierane na czas oznaczony, ale nie ma górnej granicy długości trwania wynajmu (w przeciwieństwie do najmu okazjonalnego formuła instytucjonalna może być więc dłuższa niż 10 lat). I co ważne, najemca nie musi wskazywać lokalu zastępczego, do którego miałby się przenieść w razie wypowiedzenia umowy. Do kontraktu dołączone jest oświadczenie lokatora o poddaniu się egzekucji oraz zobowiązanie do opuszczenia mieszkania w terminie określonym przez właściciela.

Podobne zasady mają mieć zastosowanie w przypadku najmu instytucjonalnego z opcją przeniesienia własności. Dotychczasowe przepisy nie uwzględniały jednak specyfiki tej formuły. Umowa najmu instytucjonalnego będzie mogła dotyczyć tylko lokalu, dla którego założona została księga wieczysta. W kontrakcie musi się znaleźć przede wszystkim: wysokość czynszu, cena, po zapłaceniu której mieszkanie formalnie trafi w ręce lokatora, wysokość rat i terminy płatności, a także zobowiązanie wynajmującego do przeniesienia własności lokalu po wpłaceniu ustalonej kwoty oraz termin zawarcia umowy przyrzeczonej (samo przyrzeczenie przeniesienia własności w formie aktu notarialnego rodzi roszczenia po stronie najemcy).


Pozostało 27% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie