statystyki

Zła sytuacja finansowa nie zwalnia z wykonania nakazu konserwatora zabytków

autor: Leszek Jaworski17.10.2017, 09:20; Aktualizacja: 17.10.2017, 10:49
Kamienica

Zdaniem NSA aspekty ekonomiczno-gospodarcze nie mieszczą się wśród przesłanek warunkujących stosowanie art. 49 ust. 1 u.o.z.o.z.źródło: ShutterStock

Nasza spółka jest właścicielem zabytkowego budynku. Wojewódzki konserwator zabytków nakazał nam przeprowadzenie robót budowlanych, niezbędnych ze względu na zagrożenie jego zniszczenia. W związku z trudnościami finansowymi firma nie jest w stanie udźwignąć ciężaru inwestycji, na fundusze z zewnątrz też raczej nie możemy liczyć. Czy mimo to konserwator może nałożyć obowiązek przeprowadzenia prac?

To, że wykonanie nakazanych prac będzie stanowiło dla spółki znaczne obciążenie finansowe, w myśl przepisów nie może być argumentem dla zaniechania lub przesunięcia w czasie działań mających na celu zachowanie substancji i wartości zabytkowej budynku w sytuacji realnego zagrożenia jego zniszczenia.

Zgodnie z art. 49 ust. 1 i 2 ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (dalej u.o.z.o.z.) wojewódzki konserwator zabytków może wydać decyzję nakazującą osobie fizycznej lub jednostce organizacyjnej posiadającej tytuł prawny do korzystania z zabytku wpisanego do rejestru, wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu albo ograniczonego prawa rzeczowego lub stosunku zobowiązaniowego, przeprowadzenie, w terminie określonym w tej decyzji, prac konserwatorskich lub robót budowlanych, jeżeli ich wykonanie jest niezbędne ze względu na zagrożenie zniszczeniem lub istotnym uszkodzeniem budynku. Nakaz konserwatorski, który wydawany jest na podstawie art. 49 ust. 1 u.o.z.o.z. ma w takim przypadku charakter środka przymusu. Ma wymóc wypełnianie ustawowych obowiązków, jakimi są zabezpieczenie i utrzymanie zabytku. Ponadto zakres prac konserwatorskich i robót budowlanych objętych decyzją jest zawsze ograniczony do niezbędnego minimum.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie