statystyki

Mieszkanie plus. W jaki sposób można będzie nabyć grunt

autor: Zofia Jóźwiak13.09.2017, 09:48; Aktualizacja: 13.09.2017, 10:06
blok, mieszkanie, nieruchomość

Wstępnie wiadomo, jak będą zbywane grunty Skarbu Państwa przewidziane pod Mieszkanie plus. Przykładowo, wadium będzie ustalane wyłącznie w pieniądzu.źródło: ShutterStock

Jest projekt rozporządzenia przetargowego dla nieruchomości z KZN. Z zamieszczonych w ogłoszeniu informacji inwestor dowie się o wysokości opłaty za użytkowanie wieczyste, ale i o wymaganiach dotyczących budowy.

Ustawa z 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości (Dz.U. poz. 1529) przewiduje odrębny tryb prowadzenia przetargów. Na ich podstawie zbywane mają być parcele, na których powstaną budynki dostępne w programie Mieszkanie Plus. Takie grunty będą co do zasady przekazywane w użytkowanie wieczyste, a niekiedy także sprzedawane.

Jak w ustawie o gospodarce nieruchomościami

– Zaproponowane w rozporządzeniu rozstrzygnięcia są podobne do innych obowiązujących w odniesieniu do nieruchomości publicznych należących do Skarbu Państwa lub będących własnością jednostek samorządu terytorialnego – informuje Zbigniew Przybysz z biura prasowego Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. – Zbliżone regulacje zawiera ustawa o gospodarce nieruchomościami. Różnica będzie polegać na tym, że w przetargu pisemnym obok ceny zostaną wskazane również inne kryteria wpływające na wybór najkorzystniejszej oferty (np. o wysokości stawki pierwszej opłaty zz użytkowanie wieczyste, wysokość czynszu normowanego, powierzchnia użytkowa mieszkań w budynku). To zaś pomoże znaleźć najlepszego operatora mieszkaniowego dla danej inwestycji – tłumaczy przedstawiciel MIB.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie