statystyki

Mieszkanie plus. W jaki sposób można będzie nabyć grunt

autor: Zofia Jóźwiak13.09.2017, 09:48; Aktualizacja: 13.09.2017, 10:06
blok, mieszkanie, nieruchomość

Wstępnie wiadomo, jak będą zbywane grunty Skarbu Państwa przewidziane pod Mieszkanie plus. Przykładowo, wadium będzie ustalane wyłącznie w pieniądzu.źródło: ShutterStock

Jest projekt rozporządzenia przetargowego dla nieruchomości z KZN. Z zamieszczonych w ogłoszeniu informacji inwestor dowie się o wysokości opłaty za użytkowanie wieczyste, ale i o wymaganiach dotyczących budowy.

Ustawa z 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości (Dz.U. poz. 1529) przewiduje odrębny tryb prowadzenia przetargów. Na ich podstawie zbywane mają być parcele, na których powstaną budynki dostępne w programie Mieszkanie Plus. Takie grunty będą co do zasady przekazywane w użytkowanie wieczyste, a niekiedy także sprzedawane.

Jak w ustawie o gospodarce nieruchomościami

– Zaproponowane w rozporządzeniu rozstrzygnięcia są podobne do innych obowiązujących w odniesieniu do nieruchomości publicznych należących do Skarbu Państwa lub będących własnością jednostek samorządu terytorialnego – informuje Zbigniew Przybysz z biura prasowego Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. – Zbliżone regulacje zawiera ustawa o gospodarce nieruchomościami. Różnica będzie polegać na tym, że w przetargu pisemnym obok ceny zostaną wskazane również inne kryteria wpływające na wybór najkorzystniejszej oferty (np. o wysokości stawki pierwszej opłaty zz użytkowanie wieczyste, wysokość czynszu normowanego, powierzchnia użytkowa mieszkań w budynku). To zaś pomoże znaleźć najlepszego operatora mieszkaniowego dla danej inwestycji – tłumaczy przedstawiciel MIB.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie