statystyki

Przepychanki o spisy gruntów pod budowę tanich mieszkań

autor: Małgorzata Kwiatkowska07.09.2017, 07:58; Aktualizacja: 07.09.2017, 08:24
Lokalne władze na dobre zaczynają przygotowania do sporządzenia spisów nieruchomości Skarbu Państwa, którymi gospodarują na swoim terenie.

Lokalne władze na dobre zaczynają przygotowania do sporządzenia spisów nieruchomości Skarbu Państwa, którymi gospodarują na swoim terenie.źródło: ShutterStock

Samorządowcy twierdzą, że przygotowanie zestawień nieruchomości pod budowę tanich mieszkań na wynajem pochłonie dużo pieniędzy. Będą domagali się ich zwrotu od Skarbu Państwa.

Lokalne władze na dobre zaczynają przygotowania do sporządzenia spisów nieruchomości Skarbu Państwa, którymi gospodarują na swoim terenie. Spośród nich wybrane mają być tereny, które zasilą Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) i zostaną wykorzystane m.in. do budowy tanich mieszkań na wynajem w ramach programu „Mieszkanie plus”. Obowiązek przygotowania spisów dotyczy 380 starostów oraz prezydentów miast na prawach powiatów.

Ustawa o KZN zacznie obowiązywać w przyszłym tygodniu, ale wielu samorządowców już ostrzega, że mają za mało czasu i wyrobienie się w wyznaczonym terminie będzie oznaczało nieplanowane wcześniej wydatki. Część najważniejszych informacji, czyli tych dotyczących działek na terenach miejskich, ma być gotowa do 10 listopada (na wykazy z terenów wiejskich jest czas do 12 marca). Spisy będą potem co roku aktualizowane. Kara za opóźnienie: 500 zł za dzień. Związek Miast Polskich podaje tymczasem, że na ostatnim posiedzeniu jego zarządu Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, zapowiedział, iż w tym mieście zadanie wymaga zatrudnienia dodatkowych czterech osób. Konieczności zwiększenia zatrudnienia nie wykluczają też Kielce oraz Warszawa, która podaje, że na terenie miasta jest w przybliżeniu 17,5 tys. działek należących do Skarbu Państwa. Kraków zmian strukturalnych czy kadrowych przy pierwszym spisie nie planuje, ale zapowiada, że w dalszej perspektywie są niezbędne.

– Zakres i problematyka zadań związanych z KZN są bardzo duże – tłumaczy Jan Machowski z urzędu miasta w Krakowie.

Wykazy mają zawierać podstawowe dane o numerach ksiąg wieczystych, powierzchniach, zawartych umowach, ale też np. o roszczeniach, postępowaniach administracyjnych i sądowych czy budynkach znajdujących się na działkach SP.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie