statystyki

Nieruchomości: Sposób na kolejki po mieszkania komunalne

autor: Anna Krzyżanowska26.05.2017, 07:00
budowa, dom, nieruchomości

Jak pisaliśmy wczoraj, warszawska Praga-Północ boryka się z wieloma problemami związanymi z gospodarowaniem swoim zasobem.źródło: ShutterStock

Bon mieszkaniowy, który umożliwi wynajęcie mieszkania na wolnym rynku. Takie rozwiązania oczekującym na mieszkanie komunalne chce zaproponować Wojciech Zabłocki, burmistrz Pragi-Północ. Podczas wczorajszego spotkania z dziennikarzami dzielił się szczegółami pomysłu i przekonywał, że jest uzasadniony ekonomicznie.

Jak pisaliśmy wczoraj, warszawska Praga-Północ boryka się z wieloma problemami związanymi z gospodarowaniem swoim zasobem. Koszty utrzymania Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami w dzielnicy to rocznie ponad 94 mln zł, natomiast wpływy z czynszów to raptem 23 mln zł. Budżet się nie spina między innymi dlatego, że co trzecia praska rodzina posiadająca miejski lokal nie płaci za niego (zadłużenie sięga 54 mln zł). Do tego portfel dzielnicy drenują koszty remontów, program rewitalizacji czy konieczność wykwaterowywania osób ze zreprywatyzowanych kamienic.

Wszystko to powoduje, że kolejka chętnych po mieszkanie od miasta wciąż się wydłuża. Jej rozładowaniu zdaniem burmistrza Zabłockiego służyć miałby system bonów, dzięki którym możliwe byłoby wynajęcie lokalu na prywatnym rynku bądź też w miejskim zasobie. Czy jednak prawo zezwala na tego typu rozwiązania?

W ocenie dzielnicy tak. Ustawa o ochronie praw lokatorów (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1610 ze zm.) w artykule 4 wskazuje, że wprawdzie zasadą jest, iż gmina zaspokaja potrzeby mieszkaniowe gospodarstw domowych o niskich dochodach przy wykorzystywaniu swojego mieszkaniowego zasobu, to jednak dopuszcza również możliwość realizacji tego zadania „w inny sposób”. Tym innym sposobem mają być właśnie bony. Obecny na spotkaniu poseł Prawa i Sprawiedliwości Paweł Lisiecki zadeklarował chęć wpisania bonów wprost do ustawy. W tej mierze – jak mówił – koresponduje już z Ministerstwem Infrastruktury.

Ratusz o pomyśle wypowiada się jednak sceptycznie.


Pozostało jeszcze 39% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie