Kilkunastu deweloperów może wkrótce rozpocząć inwestycje w programie Mieszkanie plus - poinformował PAP prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz. Dodał, że umowa z jedną z firm może zostać podpisana w "najbliższych dniach".

"Umowa z jednym z deweloperów z dużego miasta może zostać podpisana w najbliższych dniach" - powiedział Mirosław Barszcz.

Barszcz wskazał, że na jego biurku już teraz leży kilkanaście najlepiej "rokujących" ofert od deweloperów. Przyznał jednak, że do BGKN "zwracają się głównie mali i średni deweloperzy, bo ci widzą szansę na wypłynięcie na szerokie wody".

Dodał, że BGKN nie chce, by deweloperzy zarabiali na budowie mieszkań w ramach programu duże pieniądze.

"Deweloperzy nie zrealizują u nas marż takich jak w sprzedaży detalicznej. Biznes z nami oznacza, że ryzyko deweloperskie jest ograniczone do minimum. Dlatego nie zarobią na naszym projekcie 30 proc., ani nawet 20. Zarobią 10 (proc. - PAP) lub nawet mniej, za to pewnie i z naszym finansowaniem, umożliwiającym realizowanie naprawdę dużych projektów" - powiedział.

Jak mówił, "dajemy coś unikalnego w tym biznesie: absolutny spokój inwestycji, bo finansujemy cały projekt, kupujemy wszystkie mieszkania na pniu, więc nie ma ryzyka, że coś się nie sprzeda" - podkreślił.

Obecnie BGKN ma do dyspozycji 5 mld zł na program Mieszkanie plus. "To jednak dopiero początek i potencjał inwestycyjny funduszu może wynieść docelowo nawet kilkadziesiąt miliardów złotych" - wskazał Barszcz.

BGK Nieruchomości zarządza funduszem odpowiedzialnym za część komercyjną programu Mieszkanie plus, jednej ze składowych Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM). NPM został przyjęty przez rząd 27 września 2016 r. Program zakłada m.in. powstanie tanich mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności.

Średni czynsz w mieszkaniu na wynajem, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, ma wynieść od 10 do 20 zł za m kw. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania, stawka czynszu ma wynieść ok. 12-24 zł za m kw.

W programie preferowane będą rodziny wielodzietne i te o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Lokale mają być budowane m.in. na gruntach wniesionych do tzw. banku ziemi. Inwestycje w ramach Mieszkania plus powstaną na gruntach pozyskanych z trzech źródeł: jednostek samorządu terytorialnego, skarbu państwa i spółek z jego udziałem, oraz inwestorów prywatnych.

Na początku marca br. BGKN poinformował, że ma podpisanych 69 listów intencyjnych oraz dwie umowy inwestycyjne w ramach rządowego programu. Z kolei 23 marca br. BGKN ogłosił konkurs dla architektów na projekt modelowego domu wielorodzinnego dla programu Mieszkanie plus.