Samorządy, w ramach współpracy z BGK Nieruchomości, zawsze odzyskają wartość gruntu, który przekażą pod budowę mieszkań w ramach komercyjnej części programu Mieszkanie Plus - w mieszkaniach - powiedział PAP prezes BGKN Mirosław Barszcz.

Barszcz w rozmowie z PAP powiedział, że żadne z mieszkań budowanych w ramach rządowego programu Mieszkanie plus nie będzie z założenia mieszkaniem komunalnym. Inaczej będzie z mieszkaniami, które samorządy otrzymają jako rozliczenie wartości gruntu w inwestycji. O ich przeznaczeniu zadecydują samorządy. "Te mieszkania samorząd będzie mógł wykorzystać w dowolny sposób" - powiedział prezes BGKN. Dodał, że jego zdaniem w większości przypadków samorządy będą jednak chciały wykorzystać te mieszkania jako lokale komunalne.

"Tam gdzie współpracujemy z samorządami, życzą sobie one, żeby wartość gruntu odzyskać później w mieszkaniach" - wyjaśnił Barszcz. Dodał, że jeśli grunt, który jest przekazany przez samorząd, stanowi 10 proc. inwestycji, to potem 10 proc. tych mieszkań zostaje zwrócone samorządowi.

Przykładowo w Katowicach - jak mówił Barszcz - prezydent wpadł na bardzo ciekawy pomysł. "Te mieszkania, które dostanie od BGKN w zamian, ma zamiar przeznaczyć dla najlepszych studentów katowickich uczelni" - wyjaśnił.

BGK Nieruchomości zarządza funduszem odpowiedzialnym za część komercyjną programu Mieszkanie plus, jednej ze składowych Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM). NPM został przyjęty przez rząd 27 września 2016 r. Program zakłada m.in. powstanie tanich mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności.

Średni czynsz w mieszkaniu na wynajem, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, ma wynieść od 10 do 20 zł za m kw. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania, stawka czynszu ma wynieść ok. 12-24 zł za m kw.

W programie preferowane będą rodziny wielodzietne i te o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Lokale mają być budowane m.in. na gruntach wniesionych do tzw. banku ziemi. Inwestycje w ramach Mieszkania plus powstaną na gruntach pozyskanych z trzech źródeł: jednostek samorządu terytorialnego, skarbu państwa i spółek z jego udziałem, oraz inwestorów prywatnych.

Na początku marca br. BGKN poinformował, że ma podpisanych 69 listów intencyjnych oraz dwie umowy inwestycyjne w ramach rządowego programu. Z kolei 23 marca br. BGKN ogłosił konkurs dla architektów na projekt modelowego domu wielorodzinnego dla programu Mieszkanie plus.