Nici z zakupów agencyjnych. Ustawę o ziemi łatwo obejść

autor: Anna Krzyżanowska20.02.2017, 07:34; Aktualizacja: 20.02.2017, 08:35
Ustawę o ziemi, która dała Agencji Nieruchomości Rolnych prawo pierwokupu akcji spółek posiadających w swych zasobach grunty, można łatwo obejść. Wystarczy tylko właściwie się zabezpieczyć.

Ustawę o ziemi, która dała Agencji Nieruchomości Rolnych prawo pierwokupu akcji spółek posiadających w swych zasobach grunty, można łatwo obejść. Wystarczy tylko właściwie się zabezpieczyć.źródło: ShutterStock

Przejęcie akcji Krajowej Spółki Cukrowej mogło być dla Skarbu Państwa bardzo atrakcyjną transakcją. Mogło. Bo wszystko wskazuje na to, że do niej nie doszło...

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • chłodnym okiem(2017-02-20 12:44) Zgłoś naruszenie 327

  I potwierdza się teza,że ustawa o obrocie gruntami rolnymi dotknęła przede wszystkim właścicieli małych rodzinnych gospodarstw rolnych-mimo zapewnień,że strony rządzących ,że ich nie będzie ona dotyczyć.Wiadomo było,że wielkie po PGR spółki prawa handlowego z ustawą sobie poradzą.Biednemu i małemu zawsze wiatr wieje w oczy.Co na to Rządzący?

  Odpowiedz
 • Notarialnie(2017-02-20 15:36) Zgłoś naruszenie 116

  Autorka uważa czytelników za debili a dwóch internetowych komentatorów "chłodnym okiem" oraz "istria" udowodniło, ze nie czytało artykułu.... :)))) Nie doszło do obejścia żadnych przepisów - po prostu nie zawarto pierwotnej umowy stąd ARN - nie mogla wykupić.... ---- i tyle....:)))

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • istria(2017-02-20 14:17) Zgłoś naruszenie 59

  trafiła kosa na kamień? raczej oszust oszukał oszusta :) Trudno oczekiwać, że ANR nie skorzysta z prawa pierwokupu akcji za ćwierć ceny rynkowej. Strony mogły jedynie liczyć na przypadek i przeoczenia. A rezygnacja ze sprzedaży za taką cenę i udaremnienie pierwokupu ANR to jeszcze długo nie będzie "obejście" ustawy. Szybciej dałoby sie to obejście zauważyć przy sprzedaży poniżej ceny rynkowej - może gdyby zainteresowani chcieli sprzedać te akcje za cenę rynkową to ANR by się w transakcję nie wtrąciła? A tak musieli się ratować krętactwem i pozornością. A skoro własność nie przeszła za bezcen bez zgody ANR, to chyba znak, że ustawa się sprawdziła? Czy nie? Także akurat w tym przypadku trudno tę ustawę uznać za bubel prawny.

  Odpowiedz
 • Jan(2017-02-20 23:53) Zgłoś naruszenie 40

  Latwo nie jest. Trzeba robic awaryjne "porozumienia rozwiazujace do szuflady". Gorzej jest jak ANR jednak nie zainteresuje sie transakacja i "awaryjne porozumienie rozwiazujace" ktore czeka w szufladsie trzeba niszczyc. Czy w takim przypadku (jak strony rozwiazaly umowe, ale jednak zniszczyly porozumienie rozwiazujace) doszlo do jej zawarcia ? Kiedy doszlo ? Takie "triki" rujnuja pewnosc obrotu.

  Odpowiedz
 • Jan2(2017-02-21 00:23) Zgłoś naruszenie 20

  Latwo nie jest, bo moze jeszcze wyjsc problem "pozornosci" czynnosci prawnej (rozwiazania umowy). No ale to juz niech sobie szczegolowo analizuja w konkretnych stanach faktycznych specjalisci z Prokuratorii Generalnej RP.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie