Informatycy nie mają dziś problemów ze znalezieniem atrakcyjnej pracy w dużych korporacjach. A co z osobami, które nie chcą rezygnować z ciekawych wyzwań, ale wolą działać na własny rachunek? Odpowiedzią może być e-Pionier
.
1 Akceleratory wskazują propozycje problemów, które czekają na rozwiązania wykorzystujące nowoczesne metody i narzędzia informatyczne. Później rekrutują ludzi, którzy są gotowi się z nimi zmierzyć. Praca pozornie przypomina realizację zadania w dziale badawczo-rozwojowym korporacji z branży IT. Zasadnicza różnica polega jednak na tym, że wypracowane rozwiązanie pozostanie własnością autorów i będzie mogło stanowić zalążek własnej firmy.
ShutterStock
2 Aby dostać się do akceleratora, trzeba też wykazać się przemyślanym pomysłem na rozwiązanie konkretnego problemu. Nie trzeba podawać szczegółów technicznych, ale dość precyzyjnie opisać funkcjonalność proponowanego rozwiązania. Podaje się też przewidywany czas pracy nad gotowym rozwiązaniem oraz wynagrodzenia, jakich oczekują zaangażowane osoby. Akceleratory wybierają zespoły wyróżniające się pomysłowością, profesjonalizmem i składem osobowym.
ShutterStock
3 Praca w akceleratorze nad gotowym rozwiązaniem nie powinna trwać dłużej niż kilka miesięcy. Gotowy produkt jest oferowany na rynku. Mogą go kupić instytucje publiczne, które zainspirowały akcelerator lub zespół do działania poprzez składanie zamówienia przedkomercyjnego. Jest ono wymagane, aby rozpocząć pracę nad rozwiązaniem problemu. Nie są one co prawda zobligowane do zakupu wypracowanego produktu, jednak istnieje spora szansa, że zdecydują się nabyć któreś z rozwiązań.
ShutterStock
4 Projekty w akceleratorach e-Pionier są realizowane w nowatorskiej formie tzw. zamówień przedkomercyjnych. Oznacza to, że instytucje publiczne składają akceleratorom zamówienie na rozwiązanie problemu, wypracowanie rozwiązania. Specyfikacja odnosi się do potrzeb i funkcjonalności, a nie opisu konkretnego produktu lub usługi. Te są dopiero wynikiem prowadzonych prac. Instytucja składająca zamówienie przedkomercyjne może, ale nie musi dokonać zakupu wypracowanego rozwiązania. Nie ma też na nie wyłączności.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję