Prawie połowa polskich firm uznaje innowacyjność za cel strategiczny swojej działalności – wynika z raportu „Dojrzałość innowacyjna przedsiębiorstw w Polsce”. Dowiedz się, w jaki sposób możesz uzyskać dotacje bezzwrotne na wdrażanie nowatorskich i unikatowych rozwiązań w twojej firmie.
.
1 Mniejsze projekty polegające na wdrażaniu innowacji mają szansę na dofinansowanie z programów regionalnych. Konkursy organizowane są w różnych terminach, a warunki udzielania wsparcia nieco się od siebie różnią. Szczegółowych informacji najlepiej szukać na portalach programów regionalnych, do których można przejść z serwisu www.FunduszeEuropejskie.gov.pl.
ShutterStock
2 Innym źródłem dofinansowania projektów, których efektem będzie wdrożenie innowacji, jest działanie 1.3.1 Wdrażanie innowacji przez MSP z programu Polska Wschodnia. Na wsparcie mają szansę przedsięwzięcia realizowane na terytorium makroregionu Polski Wschodniej, w skład którego wchodzą województwa: lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Minimalna łączna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu mogącego podlegać dofinansowaniu wynosi 1 mln zł, a maksymalna 50 mln euro. Dofinansowanie może sięgać 7 mln zł.
ShutterStock
3
Projekty powinny polegać na realizacji inwestycji początkowych i poprzez wdrożenie własnych lub nabytych wyników prac B+R prowadzić do stworzenia produktów innowacyjnych przynajmniej na poziomie kraju. Powinny one być realizowane przez mikro, małych i średnich przedsiębiorców, należący od co najmniej sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie do ponadregionalnego powiązania kooperacyjnego, które spełnia następujące warunki:
● należy do niego minimum pięciu przedsiębiorców;
● przedsiębiorcy należący do powiązania działają w pokrewnych sektorach, tj. prowadząc działalność gospodarczą, współpracują ze sobą w procesie tworzenia produktów (wyrobów lub usług) o komplementarnym charakterze;
● działalność powiązana koordynowana jest przez podmiot zarządzający, który ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
● w skład ponadregionalnego powiązania kooperacyjnego wchodzą członkowie z co najmniej dwóch województw, w tym przynajmniej jednego z terenu Polski Wschodniej;
● na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie ponadregionalne powiązanie kooperacyjne funkcjonuje od co najmniej 12 miesięcy.
Nabór wniosków o ten rodzaj dofinansowania właśnie trwa – termin ich przyjmowania upłynie 31 lipca 2017 r. Instytucją odpowiedzialną za udzielanie wsparcia jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
ShutterStock
4 Wspólną cechą, która łączy wszystkie dotacje na wdrażanie innowacji, jest wymagany efekt zrealizowanego przedsięwzięcia. W wyniku inwestycji muszą zostać wprowadzone na rynek nowe lub znacząco ulepszone produkty, usługi lub procesy. To znacząca różnica w porównaniu do dotacji, które przedsiębiorcy znają z wcześniejszych lat. O przyznaniu dofinansowania decyduje przede wszystkim to, co w wyniku inwestycji trafi na rynek. Drugorzędne znaczenie ma natomiast nowoczesność kupowanych maszyn czy urządzeń – one mają być jedynie narzędziem do osiągnięcia innowacyjnych produktów lub usług.
ShutterStock