statystyki

Jak zarejestrować znak towarowy w grupie spółek córek

autor: Michał Koralewski15.11.2016, 09:21; Aktualizacja: 15.11.2016, 11:25
dokument, podpis, prawo, biznes, firma

Intensywny rozwój spółki oraz coraz większa liczba prowadzonych przez nią projektów sprawiły, że zarząd zaczął się zastanawiać nad utworzeniem grupy spółek celowych.źródło: ShutterStock

OPIS SYTUACJI: Spółka z o.o. działająca pod firmą Nowe Produkty przygotowuje się do wprowadzenia na rynek kilku nowych wyrobów. W związku z rozbudową oferty podjęto decyzję o opracowaniu spójnej polityki marketingowej. Zarząd chce przede wszystkim zarejestrować znak towarowy wspólny dla wszystkich produktów oferowanych przez przedsiębiorstwo. W tym celu zlecono znajomemu grafikowi opracowanie logotypu oraz innych elementów kampanii marketingowej. W związku z zamiarem uzyskania prawa ochronnego na znak towarowy konieczne stało się zawarcie umowy o przeniesienie majątkowych praw autorskich do utworów wytworzonych przez grafika na zamówienie spółki. Członkowie zarządu mają jednak wątpliwości co do prawidłowej konstrukcji tego typu umowy, dlatego postanowili zlecić jej opracowanie współpracującemu prawnikowi. Spółka pierwszy raz będzie występować do Urzędu Patentowego RP. W trakcie przygotowania do procedury rejestracji znaku towarowego pojawiły się kolejne trudności wynikające ze zmiany sposobu obliczania opłat pobieranych przez Urząd Patentowy RP. Zarząd postanowił zatem zapytać prawnika, jak we właściwy sposób obliczyć wysokość opłat, a także podjąć decyzję o liczbie klas, w których znak towarowy ma zostać zarejestrowany.

Intensywny rozwój spółki oraz coraz większa liczba prowadzonych przez nią projektów sprawiły, że zarząd zaczął się zastanawiać nad utworzeniem grupy spółek celowych. Jedna z nich miałaby zarządzać prawami do znaku towarowego, w tym udzielać licencji pozostałym spółkom z grupy lub osobom trzecim. Niezbędne będzie zatem wniesienie aportem do spółki córki znaku towarowego oraz autorskich praw majątkowych do logotypu. W następnym kroku mają zostać powołane do życia dalsze spółki jednoosobowe dotychczasowej spółki córki. Wśród członków zarządu pojawiają się jednak wątpliwości co do prawnej możliwości utworzenia takiej struktury spółek jednoosobowych. Wszystkie spółki mają być bowiem spółkami z o.o. i do tego ich jedynym wspólnikiem miałaby być inna spółka z o.o. Planowane utworzenie grupy spółek budzi obawy zarządu również z uwagi na dodatkowe ograniczenia oraz obowiązki dotyczące spółek kapitałowych posiadających tylko jednego wspólnika. Na kolejne zebranie zarządu został więc zaproszony radca prawny współpracujący ze spółką.

ETAP I

Przedstawienie problemów

Członkowie zarządu spółki Nowe Produkty liczą, że rozmowa z prawnikiem przyniesie wyjaśnienie wątpliwości związanych z planowanym intensywnym rozwojem spółki, tak aby możliwe było w pełni świadome podjęcie strategicznych decyzji. Na spotkanie, na które zaproszono zaprzyjaźnionego prawnika, zarząd stawił się w pełnym składzie.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane