statystyki

Przesyłanie wezwań nie musi naruszać dóbr osobistych

autor: Elżbieta Pawluk vel Kiryczuk04.09.2016, 15:30; Aktualizacja: 04.09.2016, 15:48
Podejmowanie czynności zmierzających do uzyskania przez wierzyciela zaspokojenia należności samo w sobie nie jest działaniem bezprawnym.

Podejmowanie czynności zmierzających do uzyskania przez wierzyciela zaspokojenia należności samo w sobie nie jest działaniem bezprawnym.źródło: ShutterStock

TEZA: Podejmowanie czynności zmierzających do uzyskania przez wierzyciela zaspokojenia należności samo w sobie nie jest działaniem bezprawnym.

Sygn. akt I ACa 1227/15

WYROK SĄDU APELACYJNEGO W WARSZAWIE

z 8 czerwca 2016 r.

STAN FAKTYCZNY

Powód R.Ż. wniósł o zasądzenie na swoją rzecz od pozwanej (...) sp. z o.o. w W. (dalej: spółka) zadośćuczynienia. Wskazał, że doszło do naruszenia jego dóbr osobistych. Sąd okręgowy oddalił powództwo. Ustalił, że R.Ż. i spółka zawarli umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych dla osób prowadzących działalność gospodarczą na okres 30 miesięcy. Brak doładowania konta w terminie wiązał się z przyznaniem operatorowi możliwości żądania od abonenta opłaty specjalnej. Powód podpisał oświadczenie, w którym wyraził zgodę m.in. na przetwarzanie swoich danych dla celów marketingowych oraz udostępnianie ich innym instytucjom w celu uzyskania informacji o ewentualnym zadłużeniu. Po stwierdzeniu problemów z zasięgiem R.Ż. zgłosił to pozwanej. Reklamację już po wyznaczonym w umowie terminie rozpatrzono pozytywnie. Powód podniósł jednak, że zrywa umowę z winy operatora. Zaprzestał doładowywania konta. Pozwana obciążyła go opłatą specjalną za przedterminowe rozwiązanie umowy, informując, że nastąpiło to bez zachowania okresu wypowiedzenia. Powód zażądał zaprzestania gromadzenia i przetwarzania jego danych osobowych. Spółka wezwała R.Ż. do uregulowania zaległej kwoty. Kolejne wezwania do zapłaty kierowały firmy windykacyjne.

Linia orzecznicza

Linia orzecznicza

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • sa(2016-09-06 08:04) Zgłoś naruszenie 00

    To jest dowód panoszenia się i metodycznego tzw optymalizacji zysków operatorów, specjalnie wyćwiczonych na kursach u monopolistów , aby wpuszczać w maliny klientów .To się nazywa ich uczciwość swojska . UOKiK , sądy powinni karać ich dotkliwie, bo to jedyna metoda która może przynieść efekt, żadnych im uwag ,pouczeń!.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane