statystyki

Przesyłanie wezwań nie musi naruszać dóbr osobistych

autor: Elżbieta Pawluk vel Kiryczuk04.09.2016, 15:30; Aktualizacja: 04.09.2016, 15:48
Podejmowanie czynności zmierzających do uzyskania przez wierzyciela zaspokojenia należności samo w sobie nie jest działaniem bezprawnym.

Podejmowanie czynności zmierzających do uzyskania przez wierzyciela zaspokojenia należności samo w sobie nie jest działaniem bezprawnym.źródło: ShutterStock

TEZA: Podejmowanie czynności zmierzających do uzyskania przez wierzyciela zaspokojenia należności samo w sobie nie jest działaniem bezprawnym.

Sygn. akt I ACa 1227/15

WYROK SĄDU APELACYJNEGO W WARSZAWIE

z 8 czerwca 2016 r.

STAN FAKTYCZNY

Powód R.Ż. wniósł o zasądzenie na swoją rzecz od pozwanej (...) sp. z o.o. w W. (dalej: spółka) zadośćuczynienia. Wskazał, że doszło do naruszenia jego dóbr osobistych. Sąd okręgowy oddalił powództwo. Ustalił, że R.Ż. i spółka zawarli umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych dla osób prowadzących działalność gospodarczą na okres 30 miesięcy. Brak doładowania konta w terminie wiązał się z przyznaniem operatorowi możliwości żądania od abonenta opłaty specjalnej. Powód podpisał oświadczenie, w którym wyraził zgodę m.in. na przetwarzanie swoich danych dla celów marketingowych oraz udostępnianie ich innym instytucjom w celu uzyskania informacji o ewentualnym zadłużeniu. Po stwierdzeniu problemów z zasięgiem R.Ż. zgłosił to pozwanej. Reklamację już po wyznaczonym w umowie terminie rozpatrzono pozytywnie. Powód podniósł jednak, że zrywa umowę z winy operatora. Zaprzestał doładowywania konta. Pozwana obciążyła go opłatą specjalną za przedterminowe rozwiązanie umowy, informując, że nastąpiło to bez zachowania okresu wypowiedzenia. Powód zażądał zaprzestania gromadzenia i przetwarzania jego danych osobowych. Spółka wezwała R.Ż. do uregulowania zaległej kwoty. Kolejne wezwania do zapłaty kierowały firmy windykacyjne.

Linia orzecznicza

Linia orzecznicza

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • sa(2016-09-06 08:04) Zgłoś naruszenie 00

    To jest dowód panoszenia się i metodycznego tzw optymalizacji zysków operatorów, specjalnie wyćwiczonych na kursach u monopolistów , aby wpuszczać w maliny klientów .To się nazywa ich uczciwość swojska . UOKiK , sądy powinni karać ich dotkliwie, bo to jedyna metoda która może przynieść efekt, żadnych im uwag ,pouczeń!.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane