statystyki

Opieszałość urzędników bywa pomocna dla przedsiębiorców

autor: Patryk Słowik10.07.2015, 07:28; Aktualizacja: 10.07.2015, 08:54
Terminy na żądanie wznowienia są szalenie krótkie i należałoby je wydłużyć.

Terminy na żądanie wznowienia są szalenie krótkie i należałoby je wydłużyć.źródło: ShutterStock

Termin na żądanie wznowienia postępowania po korzystnym dla przedsiębiorcy wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE jest bardzo krótki. Ale z pomocą przychodzą europejscy urzędnicy, którym publikacja orzeczenia zajmuje często wiele tygodni. Oznacza to, że obywatel de facto otrzymuje więcej czasu na sporządzenie wniosku o wznowienie postępowania.

– Jako przykład można podać możliwość wznowienia postępowania podatkowego po wydaniu orzeczenia przez trybunał. Miesięczny termin, o którym mowa w art. 241 par. 2 pkt 11 w zw. z art. 240 par. 1 pkt 11 ordynacji podatkowej, zaczyna bieg dopiero w dniu publikacji sentencji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej – wskazuje Artur Tim z kancelarii prawno-podatkowej Mariański Group.

A od wydania wyroku do publikacji droga daleka. Artur Tim podaje przykład sprawy C 42/14, w której spór toczył polski minister finansów z Wojskową Agencją Mieszkaniową. Wyrok TSUE zapadł 16 kwietnia 2015 r. Sentencja orzeczenia została jednak przekazana do publikacji dopiero 29 maja.

– Komunikaty dotyczące spraw rozpoznawanych przez Trybunał są publikowane zawsze w poniedziałki – w tym przypadku doszło do publikacji 15 czerwca 2015 r., zatem po prawie dwóch miesiącach od dnia ogłoszenia sentencji – przypomina Artur Tim.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane