statystyki

Wierzytelność można skonwertować na udziały w spółce

autor: Michał Koralewski05.05.2015, 08:51; Aktualizacja: 05.05.2015, 09:29

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jednym z moich klientów jest spółka z o.o. Ze względu na długą współpracę dostarczyłem spółce towar, udzielając jednocześnie odroczenia płatności. Gdy nadszedł uzgodniony termin zapłaty, otrzymałem propozycję, że zamiast zapłaty w gotówce moja wierzytelność może zostać skonwertowana na udziały w spółce. Czy jest to możliwe i jak wygląda procedura takiej konwersji?

Tak. Wierzytelność przysługująca osobie trzeciej względem spółki z o.o., z kilkoma ustawowymi wyjątkami, może stanowić wkład niepieniężny (aport) na pokrycie udziałów w jej kapitale zakładowym. Ze względu na to, że spółka już istnieje, wkład ten może zostać wniesiony na objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki.

Oznacza to, że konwersja następuje w drodze podwyższenia kapitału zakładowego spółki z o.o. o wartość wierzytelności, przy czym nowo tworzone udziały obejmowane są za wkład niepieniężny w postaci tejże wierzytelności. W uchwale o podwyższeniu należy zatem precyzyjnie opisać aport oraz przypadającą w zamian liczbę i wartość udziałów.

Niezwykle istotna jest prawidłowa wycena aportu. Wspólnik, który wniósł do spółki wkład niepieniężny, zobowiązany jest bowiem do wyrównania spółce różnicy między wartością przyjętą w umowie spółki a wartością zbywczą takiego wkładu. Wartość wkładu powinna odzwierciedlać wartość nominalną wierzytelności. Jednakże w przypadkach, gdy spółka boryka się z problemami finansowymi i spada realna możliwość wyegzekwowania wierzytelności – jej rynkowa wartość spada.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane