Udział płci pięknej w zarządzaniu spółkami w Polsce rośnie, ale w ślimaczym tempie
Patronat DGP
Badanie dotyczące obecności kobiet w zarządach oraz radach nadzorczych spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych oraz ich partnerstwo w biznesie będą jednymi z głównych tematów konferencji, która odbędzie się we wtorek, 3 marca w Warszawie. Jej organizatorami są Giełda oraz Fundacja Liderek Biznesu.
Konferencja wpisuje się w inicjatywę Organizacji Narodów Zjednoczonych, dzięki której między 2 a 6 marca na całym świecie na wybranych giełdach stowarzyszonych w projekcie Sustainable Stock Exchanges (Zrównoważone Giełdy) odbywają się konferencje poświęcone różnorodności pod hasłem „Ring the bell for gender equality”, co oznacza „bicie w dzwon na rzecz równości płci”.
W związku ze spotkaniem Fundacja Liderek Biznesu przeprowadziła badanie dotyczące obecności kobiet we władzach spółek notowanych na warszawskim parkiecie. Ich wyniki będą jednym z głównych tematów konferencji. Inny cel to omówienie konkretnych rozwiązań, które pozwolą Polsce dogonić pod tym względem średnią europejską. Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej we władzach największych europejskich spółek giełdowych powinno być do 2020 r. 40 proc. kobiet.
Tymczasem w Polsce w 2014 r. było tylko 14,6 proc. kobiet, podczas gdy średnia europejska wynosi 20,2 proc. W dodatku tempo zmian w Polsce jest wyjątkowo powolne. Liczba kobiet we władzach zwiększyła się w ciągu ostatnich czterech lat jedynie o 3 proc. W krajach unijnych rosła średnio o 8,3 proc.
Na konferencji odbędzie się między innymi prezentacja projektu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej „Równość w biznesie” oraz autorskiego narzędzia wspierającego działania równościowe w firmach. Z kolei przedstawiciele warszawskiej giełdy omówią zmiany planowane w kodeksie dobrych praktyk spółek notowanych na GPW.
Konferencja odbywa się pod patronatem Ministerstwa Skarbu Państwa oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.