Nowe przepisy, nad którymi pracuje Sejm miałyby zacząć obowiązywać od października 2015 r. Obecnie nawet jeden dzień zwłoki powoduje utratę refundacji z PFRON, bo warunkiem jej uzyskania jest terminowe opłacanie składek.



Inaczej przepisy traktują pracodawców, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne – mogą zwlekać z opłatą składek do 14 dni.

Komisja polityki społecznej i rodziny pracowała nad dwoma projektami dotyczącymi tej kwestii w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – jeden był autorstwa PiS, drugi Senatu. Za wiodący komisja uznała szerszy projekt senacki.

Jak mówiła Janina Okrągła (PO), zmiana wychodzi naprzeciw oczekiwaniom środowiska osób niepełnosprawnych wykonujących działalność gospodarczą czy rolniczą, zapewnia im większe bezpieczeństwo, zrównuje ich prawa z pracodawcami osób niepełnosprawnych.

Drugą ważną zmianą w noweli jest umożliwienie PFRON-owi - w porozumieniu z dłużnikiem - rozwiązania problemu spłaty należności. Chodzi o umorzenie zobowiązania (zwrot pobranej nienależnie refundacji) w całości lub w części, odroczenie terminu płatności lub rozłożenie długu na raty.

Według Józefy Hrynkiewicz (PiS) niepełnosprawni przedsiębiorcy powinni być traktowani tak jak inni opłacający składki.

„Od początku 2013 r. minister pracy wysyła pisma do osób niepełnosprawnych samodzielnie opłacających składki na ubezpieczenie społeczne, żądając od nich zwrotu dotacji na składkę ubezpieczeniową, jeżeli w ostatnich pięciu latach (…) zdarzyło im się spóźnić z zapłatą składki choćby jeden dzień. Inne podmioty w takim przypadku płacą jedynie odsetki ustawowe za zwłokę” - mówiła.

„Zwrot ten, często kilkudziesięciu tysięcy złotych, żądany jest w krótkim czasie trzech tygodni. Skąd biedny człowiek ma wziąć takie pieniądze, nie wiadomo” - dodała posłanka. Prosiła wszystkie kluby poselskie, by poparły wniosek PiS przyspieszający wejście nowych przepisów w życie – by zamiast w październiku obowiązywały już w czerwcu br.

Hrynkiewicz pytała pełnomocnika rządu ds. niepełnosprawnych Jarosława Dudę, ile osób zawiesiło swoją działalność z powodu tego niesprawiedliwego – jej zdaniem – prawa i ile zarobił na tym budżet państwa.

Duda mówił, że z refundacji składek z PFRON korzysta w sumie 34 tys. osób, w skali kraju kilkadziesiąt osób nie wywiązało się z obowiązku terminowej zapłaty składek, zaś w sądach jest 5-6 spraw tego dotyczących. Zapewniał, że resort „na nikogo nie poluje”, a obowiązkiem urzędników jest pilnowanie, czy prawo jest przestrzegane.

Duda zaznaczył jednocześnie, że nowelizacja ustawy i zmniejszenie restrykcji poprawi bezpieczeństwo niepełnosprawnych przedsiębiorców, którzy nie do końca wypełniają swoje obowiązki.

Dodał, że sytuacja osób z niepełnosprawnością na rynku pracy ulega systematycznej poprawie i decyduje o tym nie wysokość dofinansowania czy refundacji, a koniunktura gospodarcza.

Pełnomocnik odniósł się też do daty wprowadzenia zmian, uznając, że termin październikowy jest bezpieczniejszy, bo nowelizacja spowoduje m.in. konieczność zmiany w systemie informatycznym PFRON.

Projekt noweli ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej zrównuje w zakresie terminów opłacania składek na ubezpieczenie społeczne osoby samodzielnie prowadzące działalność gospodarczą z innymi podmiotami opłacającymi składki, dot. także niepełnosprawnych rolników. Zmiana pozwoli niepełnosprawnym samodzielnie prowadzącym działalność gospodarczą uniknąć sytuacji pozbawienia dotacji z PFRON z powodu opóźnienia w zapłacie składki. Dzięki nowelizacji będą też mogli wnosić o umorzenie, odroczenie lub rozłożenie na raty swoich zobowiązań z tytułu zwrotu refundacji.

Po zakończeniu pierwszego czytania na temat projekt wypowiedział się resort finansów; z jego opinii wynika, że projekt nie sprzyja dyscyplinowaniu płatników składek na ubezpieczenia społeczne i może powodować skutki finansowe dla PFRON i budżetu państwa – zmniejszenie dochodów w razie umorzenia należności.

Głosowanie nad projektem odbędzie się na tym posiedzeniu Sejmu.