statystyki

Bezwzględna wojna w przetargach: Najlepszy konkurent to ten upadły

autor: Marek Chądzyński, Patrycja Otto26.06.2014, 07:04; Aktualizacja: 26.06.2014, 08:03
Nieuczciwa rywalizacja między firmami jest tak stara, jak wolny rynek

Nieuczciwa rywalizacja między firmami jest tak stara, jak wolny rynekźródło: ShutterStock

2000 zł – taka suma wystarczy do tego, aby skutecznie wyeliminować rywala z rynku nawet na pół roku. Zgłasza się wniosek o jego upadłość i tym samym utrudnia mu na przykład startowanie w publicznych przetargach

Nieuczciwa rywalizacja między firmami jest tak stara, jak wolny rynek. Ale – jak ostrzegają prawnicy – ostatnio używa się w niej zupełnie nowej, wyjątkowo niebezpiecznej broni. Jest nią wszczęcie postępowania o uznanie konkurenta za bankruta. Jak to dokładnie działa?

– Wymagania, żeby złożyć wniosek o upadłość, są niewielkie. Wystarczy wykazać, że są nieuregulowane wierzytelności – przynajmniej dwie przysługujące dwóm wierzycielom Nieuregulowanie musi być trwałe – wyjaśnia Dominik Maliszewski, prawnik w firmie Euler Hermes.

Co to znaczy trwałe? Przyjęło się, że jeżeli w ciągu 14 dni zarząd zadłużonej firmy zorientuje się, że nie może zapłacić wierzytelności, to sam powinien złożyć wniosek o upadłość. – Zatem można zakładać, że wystarczy dwutygodniowe opóźnienie w zapłacie, by już wnioskować o uznanie dłużnika za bankruta – tłumaczy Maliszewski i dodaje, że warunek dwóch wierzytelności u dwóch wierzycieli też łatwo ominąć. Choćby korzystając z podstawionych spółek. Nie ma przy tym znaczenia, że wierzytelności są sporne. Bo głównym celem składającego jest samo wszczęcie postępowania.

Jak bankrutują polskie firmy

Jak bankrutują polskie firmy

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane