statystyki

Bezwzględna wojna w przetargach: Najlepszy konkurent to ten upadły

autor: Marek Chądzyński, Patrycja Otto26.06.2014, 07:04; Aktualizacja: 26.06.2014, 08:03
Nieuczciwa rywalizacja między firmami jest tak stara, jak wolny rynek

Nieuczciwa rywalizacja między firmami jest tak stara, jak wolny rynekźródło: ShutterStock

2000 zł – taka suma wystarczy do tego, aby skutecznie wyeliminować rywala z rynku nawet na pół roku. Zgłasza się wniosek o jego upadłość i tym samym utrudnia mu na przykład startowanie w publicznych przetargach

Nieuczciwa rywalizacja między firmami jest tak stara, jak wolny rynek. Ale – jak ostrzegają prawnicy – ostatnio używa się w niej zupełnie nowej, wyjątkowo niebezpiecznej broni. Jest nią wszczęcie postępowania o uznanie konkurenta za bankruta. Jak to dokładnie działa?

– Wymagania, żeby złożyć wniosek o upadłość, są niewielkie. Wystarczy wykazać, że są nieuregulowane wierzytelności – przynajmniej dwie przysługujące dwóm wierzycielom Nieuregulowanie musi być trwałe – wyjaśnia Dominik Maliszewski, prawnik w firmie Euler Hermes.

Co to znaczy trwałe? Przyjęło się, że jeżeli w ciągu 14 dni zarząd zadłużonej firmy zorientuje się, że nie może zapłacić wierzytelności, to sam powinien złożyć wniosek o upadłość. – Zatem można zakładać, że wystarczy dwutygodniowe opóźnienie w zapłacie, by już wnioskować o uznanie dłużnika za bankruta – tłumaczy Maliszewski i dodaje, że warunek dwóch wierzytelności u dwóch wierzycieli też łatwo ominąć. Choćby korzystając z podstawionych spółek. Nie ma przy tym znaczenia, że wierzytelności są sporne. Bo głównym celem składającego jest samo wszczęcie postępowania.

Jak bankrutują polskie firmy

Jak bankrutują polskie firmy

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane