statystyki

Komu opłaca się franchising

autor: Dobromiła Niedzielska – Jakubczyk24.06.2014, 07:20; Aktualizacja: 26.01.2015, 09:57
Firma, biznes, praca

Firma, biznes, pracaźródło: ShutterStock

Franczyza, przez wejście uczestnika do sieci produkcji lub usług, daje przewagę konkurencyjną nad wolnymi strzelcami. Rozpoczęcie tego typu działalności na początku nie jest jednak tanie.

Czy franchising, franczyza i franszyza to to samo

Moja żona ma rozpocząć prowadzenie sieciowej restauracji na podstawie franczyzy. Ja kupiłem ubezpieczenie, w którym jest napisane, że z powodu franszyzy ubezpieczyciel nie zapłaci mi, o ile szkoda będzie niższa od określonej kwoty. Obie rzeczy nazywają się prawie identycznie. Czy to błąd, czy może to to samo i zbiorczo nazywa się franchisingiem?

Franchising, czyli po polsku franczyza, to zupełnie co innego niż franszyza, choć nazwy te bywają mylone. Nawet wyszukiwarki internetowe nie potrafią ich rozdzielić.

Tymczasem franczyza jest rodzajem umowy nienazwanej, bo niezdefiniowanej w kodeksie cywilnym ani w innych ustawach. Polega jednak zawsze na tym, że jeden przedsiębiorca – franczyzodawca – przekazuje za określoną odpłatnością drugiemu – franczyzobiorcy – swoją wiedzę, technologię lub sposób organizacji produkcji oraz znak towarowy. Dzieje się to po to, żeby ten drugi, prowadząc własne przedsiębiorstwo, mógł produkować tak samo jak franczyzodawca lub świadczyć usługi, jeśli nie identycznie, to przynajmniej zgodnie z przyjętymi przez dawcę kryteriami i jego koncepcją.


Pozostało 93% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane