statystyki

Pożyczka 5000 zł dla mikroprzedsiębiorcy: Nie tak łatwo wypełnić wniosek o wsparcie

autor: Jakub Styczyński, Joanna Śliwińska05.05.2020, 09:01; Aktualizacja: 05.05.2020, 09:02
Wątpliwości budzi też wymóg składania oświadczenia, że pożyczka zostanie przeznaczona na określony cel

Wątpliwości budzi też wymóg składania oświadczenia, że pożyczka zostanie przeznaczona na określony celźródło: ShutterStock

Inna definicja mikroprzedsiębiorcy we wniosku, a inna w załączniku – to tylko jeden z problemów osób, które składają formularze do urzędów pracy. Na dodatek wymaga się złożenia oświadczeń pod rygorem odpowiedzialności karnej, choć ze specustawy to nie wynika.

Uzyskanie mikropożyczki z Funduszu Pracy wydaje się proste: takie wsparcie w wysokości do 5000 zł może otrzymać mikroprzedsiębiorca, który prowadził działalność gospodarczą przed 1 marca. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek do urzędu pracy. Jednak w praktyce jego wypełnienie jest problematyczne. A to wskutek niespójności w treści formularza i załączników, czy też wątpliwości, jak interpretować niektóre przepisy.

Różne podejścia

Dużą niepewność wśród przedsiębiorców i prawników budzi przede wszystkim rubryka dotycząca deklarowanej wielkości przedsiębiorstwa. Wniosek o mikropożyczkę bowiem odwołuje się do prawa przedsiębiorców (wnioskodawca musi potwierdzić, że jest mikroprzedsiębiorcą w rozumieniu art. 7 ust. 1 tej ustawy); sęk w tym, że w załączniku do owego wniosku znajduje się z kolei odniesienie do definicji mikroprzedsiębiorcy z przepisów unijnych. W pkt 3 tego dokumentu należy bowiem wskazać wielkość podmiotu, która ma być zgodna z załącznikiem I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 traktatu (Dz.Urz. UE L 187 z 26 czerwca 2014 r., str. 1). A to, jak zauważają prawnicy, spora różnica. A to dlatego, że przepisy unijne – w odróżnieniu od polskich – nakazują sumować również wielkość przedsiębiorstw powiązanych. W efekcie może dojść do sytuacji, że ktoś, kto jest mikroprzedsiębiorcą w rozumieniu polskiej ustawy, może już nim nie być zgodnie z unijnym rozporządzeniem. – Zgodnie z powołanymi przepisami unijnymi ocena wielkości przedsiębiorstwa dokonywana jest na podstawie danych finansowych, tj. przychodu netto i sumy bilansowej oraz liczby zatrudnionych – wskazuje radca prawny Natalia Owsianko-Piątek. Wyjaśnia, że w przypadku przedsiębiorstwa samodzielnego ocena jego wielkości opiera się wyłącznie na danych tego przedsiębiorstwa. W przypadku gdy badany podmiot jest powiązany z innymi przedsiębiorstwami, konieczne jest uwzględnienie także danych tych przedsiębiorstw [ ramka ] . – Skutek może być taki, że dwa powiązane mikroprzedsiębiorstwa mogą być w świetle przepisów unijnych uznane już za małe przedsiębiorstwa. A w konsekwencji nie będzie już im przysługiwać bezzwrotna pożyczka przewidziana przez specustawę o COVID-19 – podkreśla mecenas Owsianko-Piątek.

Co ważne, oprócz powiązań danego przedsiębiorstwa z innymi podmiotami mogą również wystąpić – poprzez udział jednego w kapitale drugiego – powiązania firm przez osoby fizyczne. I tak jeżeli np. jedna osoba fizyczna jest właścicielem dwóch lub więcej przedsiębiorstw działających na tym samym lub pokrewnych rynkach, przedsiębiorstwa te należałoby uznać za powiązane, ponieważ poprzez osobę jednego właściciela mogą one wpływać na swoją działalność, np. udzielać sobie wzajemnie pożyczek, planować wspólną strategię, posiadać wspólne rynki zbytu itd. Oceniając wielkość swojej firmy, tego typu powiązania także należy uwzględnić. W tej sytuacji część starających się o pożyczkę ma dylemat, czy kierować się definicją z wniosku, czy też z załącznika .


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (45)

  • Luk (2020-05-05 19:16) Zgłoś naruszenie 169

    Was chyba pogięło? Wniosek składałem przez neta a całe, mając profil zaufany większość rubryk jest już wpisana aby parę ptaszków zaznaczyć, ot cała filozofia

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Krzysztof(2020-05-05 18:56) Zgłoś naruszenie 119

    To wszystko jest LIPA , nie ma żadnej instytucji ,która by to skontrolowała , a środki dostępne są tylko dla swoich

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Tomeky(2020-05-05 20:34) Zgłoś naruszenie 109

    Nie kumam. Wniosek prosty, żadnych problemów nie było. Kasa przyszła. Fakt, że po 3 tygodniach ale przyszła. Chyba ktoś szuka na siłę dziury w całym.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Marti(2020-05-07 07:16) Zgłoś naruszenie 101

    Wniosek złożony 22kwietnia i żadnego skutku.... Ck

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Adam(2020-05-06 16:34) Zgłoś naruszenie 92

    Złożyłem.wniosek dwa tygodnie temu, otrzymałem potwierdzenie złożenia wniosku i do tej pory cisza. Założenie było takie, żeby mikro pożyczka jak najszybciej pomogła podmiotowi który się o nią stara, a przez opieszałość pracowników PUP Katowice tysiące ludzi takich jak ją czeka i czeka i..... ..... ujjjj z tym czekaniem

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Karol. (2020-05-05 15:25) Zgłoś naruszenie 712

    Wszystko pod publikę by dostać pożyczkę lub postojowe trzeba prowadzić działalność w lutym. Nieźle to wymyślili, gdyż wiedzą że te miesiące w handlu są martwe i duża część osób zawiesza działalność w tym czasie. Tylko epidemia w Polsce wybuchła w marcu duża część osób ruszyła od 1 marca i co nie mogą skorzystać ani z postojowego ani z pożyczki. To jest właśnie pomoc państwa dziękujemy wstyd ten kraj tylko doi swych obywateli.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Qerc(2020-05-06 09:32) Zgłoś naruszenie 62

    Bujda na resortach wniosek złożony elektryczne 22kwietnia i nadal leży żadnej odpowiedzi nic się nie dzieje i brak kontaktu PUP nawet telefonów nie odbiera i na maila nie odpowiada. Może we Wrocławiu Sutryk kasę trzyma dla siebie pod kołdrą

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Ania m(2020-05-05 22:10) Zgłoś naruszenie 610

    Wniosek prosty, złożony przez neta po 10 dniach kasa wpłynęła na konto, więc uważam że sprawnie poszło.

    Odpowiedz
  • Dario(2020-05-06 20:40) Zgłoś naruszenie 41

    Wniosek złożony 20 kwietnia. Żadnej odpowiedzi.

    Odpowiedz
  • ktoś(2020-05-05 22:43) Zgłoś naruszenie 46

    komentarze tylko pokazują stan świadomości prawnej - kompletny brak znajomości przepisów (a do tego jest zobowiązany każdy przedsiębiorca!!!!) i kompletny brak świadomości czym jest odpowiedzialność karna w związku ze składanymi oświadczeniami!!! większość komentujących potraktowała to tak jak zespawać dwa kawałki metalu lub wylakierować samochód - to straszne, ale jeszcze bardziej straszne jest to, że tak samo zachowuje się minimum 80% urzędników (w tym radców prawnych) w urzędach pracy - znam ta dziedzinę od 20 lat i pisze to z całą pełnią wiedzy na temat ich postaw, a do tego niestety brak kompetencji w ministerstwie - generalnie jak ktoś ma wiedzę i poczucie konsekwencji prawnych jest niewygodny

    Odpowiedz
  • Ann(2020-05-05 21:11) Zgłoś naruszenie 32

    Wnioski pobiera się ze strony urzędu pracy tam gdzie przynalezysz, wypełniasz, drukujesz, podpisujesz wszystkie strony również klauzule danych osób. też i zeskanowane wysyłasz lub dostarczasz do urzędu, pamiętaj umowa w 2egz.jaj ktoś potrzebuje to pisać, pytać pomogę

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Luk(2020-05-05 19:18) Zgłoś naruszenie 25

    W niecałe 10 min miało być

    Odpowiedz
  • Cezar(2020-05-06 14:41) Zgłoś naruszenie 23

    Ja wysłałam wniosek pocztą i po 12 dniach pieniążki były na koncie

    Odpowiedz
  • Puławianin(2020-05-21 19:20) Zgłoś naruszenie 10

    Ja złożyłem wniosek internetem (przez pz) 8 maja w Puławach i jak na razie minelo 13 dni i cisza. Widze, ze co rejon to inne terminy sa.

    Odpowiedz
  • Pati(2020-05-29 12:34) Zgłoś naruszenie 10

    Wniosek złożony 20 kwietnia, do tej pory brak odzewu. Świetne wsparcie, brawo!

    Odpowiedz
  • Alina (2020-06-19 10:29) Zgłoś naruszenie 10

    Wniosek złożony 25.04.2020 r. do urzędu pracy m. st. Warszawy i nadal cisza

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • szklarz(2020-05-12 19:07) Zgłoś naruszenie 12

    ja zlozylem wniosek tydzien temu i kasa juz na kacie w Jaworznie jest bez problemu

    Odpowiedz
  • Ola(2020-05-06 15:43) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli jak zawiesiłam działalność 12 lutego to mi się nalezy czy nie? ( 5tys pożyczki)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Maciej(2020-05-20 21:29) Zgłoś naruszenie 00

    Ja dostałem odpowiedź na 30 dzień od wysłania wniosku (Poznań), czy teraz jeszcze raz muszę tą umowę podpisywać? Jak to zrobić? Profilem zaufanym? Ktoś miał doświadczenie?

    Odpowiedz
  • Mipo(2020-05-20 22:18) Zgłoś naruszenie 00

    Zależy od PUP, są takie, że wypłacają szybko, a są takie, że nie wiadomo kiedy.

    Odpowiedz