statystyki

Jak i kiedy wystąpić o pomoc do rzecznika małych i średnich przedsiębiorców

autor: Leszek Jaworski12.11.2019, 12:40; Aktualizacja: 12.11.2019, 13:33
kalkulator, podatki, księgowość, biuro, biznes, praca

Ombudsman przedsiębiorców ma prawo też wszcząć działania w Sądzie Najwyższym.źródło: ShutterStock

Firmy mogą prosić go o uzyskanie objaśnień przepisów lub zainicjowanie zmian legislacyjnych, ale również o interwencję np. w urzędach, instytucjach kontrolujących, a nawet w sądach. Ombudsman przedsiębiorców może także prowadzić postępowania wyjaśniające.

Konstytucja dla biznesu powołała do życia rzecznika małych i średnich przedsiębiorców (dalej: RMiSP lub rzecznik). Jego głównym zadaniem jest pilnowanie, by w praktyce były przestrzegane zasady przyjęte w ustawie z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1292, dalej: p.p.). Mówiąc inaczej, rzecznik stoi na straży praw przedsiębiorców, a w swojej działalności uwzględnia szczególnie interes mikro, małych i średnich firm. Przy czym zgodnie z ustawą z 6 marca 2018 r. o rzeczniku małych i średnich przedsiębiorców (Dz.U. z 2018 r. poz. 648, dalej: u.r.m.ś.p.), która weszła w życie 30 kwietnia ub.r., rzecznik ma do swojej dyspozycji szeroki katalog uprawnień i narzędzi. I tak może np. podjąć działania w obronie przedsiębiorców nie tylko w urzędach czy instytucjach kontrolujących, lecz również w sądach. W gestii rzecznika leży też opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących działalności gospodarczej czy też możliwość występowania do urzędów z różnymi wnioskami – np. o zmiany legislacyjne, wykładnię przepisów. Ważnym uprawnieniem RMiSP jest również możliwość informowania właściwych organów nadzoru lub kontroli o dostrzeżonych – także przez przedsiębiorców – nieprawidłowościach w funkcjonowaniu instytucji administracji publicznej. Dziś dokładnie wyjaśniamy, w jakich sprawach i jak można wystąpić do rzecznika o pomoc oraz na czym polega ona w praktyce. Opisujemy też przykłady licznych interwencji podjętych przez ombudsmana przedsiębiorców.

Pomoc w uzyskaniu objaśnień prawnych

Za pośrednictwem rzecznika przedsiębiorca może uzyskać objaśnienia prawne od organów dotyczące np. interpretacji przepisów, co do których istnieją wątpliwości.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 2 6 u.r.m.ś.p do uprawnień rzecznika należy występowanie do właściwych organów z wnioskiem o wydanie objaśnień prawnych, o których mowa w art. 33 p.p. Chodzi tu np. o wydanie wiążących urzędy wyjaśnień przepisów dotyczących działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy nie mogą sami o nie wystapić, mogą za to skorzystać z pośrednictwa rzecznika, który nie tylko ma prawo wnosić o wydanie wyjaśnień, lecz także o zmianę tych, które już zostały opracowane. Ale uwaga, rzecznik może się podjąć tego typu interwencji tylko wówczas, gdy przedsiębiorcy mają problemy ze stosowaniem danego przepisu, gdyż jest on różnie interpretowany przez poszczególne urzędy i w efekcie ich rozstrzygnięcia są rozbieżne. Jakie organy są zobowiązane do wydawania objaśnień? Tu można wymienić właściwych ministrów czy też np. prezesów Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a także głównego inspektora transportu drogowego czy Komisję Nadzoru Finansowego. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 33 ust. 3 p.p. objaśnienia prawne są zamieszczane w biuletynie informacji publicznej na stronie podmiotowej urzędu. W myśl art. 33 ust. 2 p.p. organy administracji mogą z urzędu lub na wniosek RMiSP zmienić wydane objaśnienia prawne, jeżeli stwierdzą ich nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane