statystyki

W postępowaniu gospodarczym przedsiębiorca musi podać swój e-mail

autor: Łukasz Strankowski, Maciej Kuśmierczyk, Patrycja Bolimowska05.11.2019, 10:39; Aktualizacja: 05.11.2019, 10:59
Nie ma przeszkód, żeby strona, która nie ma swojego adresu e-mail albo ma trudności z jego założeniem lub obsługą, podała adres e-mail osoby bliskiej lub innej odpowiedniej osoby ‒ jednak wyłącznie za jej zgodą.

Nie ma przeszkód, żeby strona, która nie ma swojego adresu e-mail albo ma trudności z jego założeniem lub obsługą, podała adres e-mail osoby bliskiej lub innej odpowiedniej osoby ‒ jednak wyłącznie za jej zgodą.źródło: ShutterStock

Taki obowiązek wprowadzi od 7 listopada 2019 r. nowelizacja k.p.c. Także wtedy, gdy ustanowiony jest pełnomocnik. Alternatywnie można złożyć oświadczenie, że się adresu e-mailowego nie posiada. Nie spowoduje to negatywnych konsekwencji, ale może utrudnić komunikację z Temidą

Jedną z najbardziej istotnych zmian największej od lat nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego jest przywrócenie postępowania odrębnego w sprawach gospodarczych (ujętego w nowo dodanych art. 458 1 –458 13 k.p.c.). W jego ramach wprowadzonych będzie kilka interesujących nowych obowiązków dla przedsiębiorców. Jedną z nowości jest obowiązek podania przez stronę postępowania w sprawie gospodarczej adresu e-mail lub oświadczenia o jego nieposiadaniu. Pojawiają się w związku z tym liczne wątpliwości, m.in. czy w sytuacji, kiedy strona będzie reprezentowana przez pełnomocnika, należy podać adres e-mailowy przedsiębiorcy czy owego pełnomocnika. Jak zatem będzie wyglądał obowiązek, kto powinien go spełnić, jak się od niego wybronić?

Art. 458 3 kodeksu postępowania cywilnego [Wskazanie przez stronę adresu poczty elektronicznej]

§ 1. Pozew powinien zawierać również wskazanie adresu poczty elektronicznej powoda albo oświadczenie powoda, że nie posiada takiego adresu.

§ 2. Pierwsze pismo procesowe pozwanego wniesione po doręczeniu odpisu pozwu powinno zawierać również wskazanie adresu poczty elektronicznej albo oświadczenie pozwanego, że nie posiada takiego adresu, o czym poucza się go doręczając odpis pozwu.

§ 3. Niespełnienie wymogów, o których mowa w § 1 lub 2, uznaje się za brak formalny pisma uniemożliwiający nadanie mu prawidłowego biegu.

W jakich sprawach podanie adresu e-mail będzie obowiązkowe?


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • StAAbrA (2019-11-05 11:50) Zgłoś naruszenie 11

    Należy zlikwidować tę faszystowską "nowelizację" ... A winnych osądzić (wcześniej powołać polskie sądy) , i wyrok wykonać bez zwłoki .

    Odpowiedz
  • urur(2019-11-07 06:00) Zgłoś naruszenie 00

    Привет-Я seo специалист с 6+ летним стажем работы в области SEO. Крутое портфолио. +380660012209 Viber,Telegram

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane