statystyki

Udział w dochodach przesądzi, że ktoś z rodziny jest współpracownikiem

29.11.2018, 19:00; Aktualizacja: 30.11.2018, 10:46
biznes, firma

O statusie osoby współpracującej decydują trzy przesłanki.źródło: ShutterStock

Tak wynika z utrwalonego orzecznictwa, a dla ZUS to z kolei sygnał, że taka osoba, choć zatrudniona na etacie, nie jest pracownikiem w rozumieniu przepisów ubezpieczeniowych

Współpraca przy prowadzeniu działalności gospodarczej stanowi podstawę podlegania ubezpieczeniom społecznym. Wynika to wprost z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który przewiduje, że obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym osoby współpracujące z osobami prowadzącym pozarolniczą działalność. Osoby współpracujące są objęte ubezpieczeniami społecznymi oraz ubezpieczeniem zdrowotnym – od rozpoczęcia współpracy do dnia jej zakończenia.

Trzy przesłanki

Instytucja osoby współpracującej jest specyficznym rozwiązaniem prawa ubezpieczeń społecznych. Definicja, kogo należy rozumieć przez osobę współpracującą, zawarta jest w art. 8 ust. 11 ustawy. Wskazano tam, że za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę, ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności.

Zatem o statusie osoby współpracującej decydują trzy przesłanki. Po pierwsze – bycie w kręgu osób bliskich, po drugie – pozostawanie członka rodziny we wspólnym gospodarstwie domowym, po trzecie – współpraca przy prowadzeniu działalności pozarolniczej. Oznacza to, że tylko osoby związane z przedsiębiorcą węzłem pokrewieństwa lub powinowactwa, tworzące z nim wspólne gospodarstwo domowe i pracujące przy jego działalności, będą podlegać ubezpieczeniom społecznym jako osoby współpracujące. Nie ma przy tym wątpliwości co do tego, że wszystkie powyżej wskazane przesłanki muszą być spełnione łącznie.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane