W zarządzie sukcesyjnym nie udało się wyeliminować wszystkich luk. A zmiany coraz bliżej

autor: Marta Macyszyn-Śledzikowska27.07.2018, 16:00
Obecnie, zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 632 par. 1 kodeksu pracy (k.p.) wraz ze śmiercią pracodawcy umowy o pracę z pracownikami wygasają.

Obecnie, zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 632 par. 1 kodeksu pracy (k.p.) wraz ze śmiercią pracodawcy umowy o pracę z pracownikami wygasają.źródło: ShutterStock

Pracownicy będą musieli samodzielnie sprawdzać ewidencję działalności gospodarczej, by dowiedzieć się o kontynuowaniu działalności firmy. A za okresy oczekiwania nie dostaną wynagrodzenia.

Obecnie, zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 63 2 par. 1 kodeksu pracy (k.p.) wraz ze śmiercią pracodawcy umowy o pracę z pracownikami wygasają. [ramka 1] Wówczas w praktyce powstaje wiele wątpliwości i praktycznych trudności dotyczących ewentualnego przejęcia działalności przedsiębiorstwa i zakładu pracy przez spadkobierców. Nie zawsze mogą oni faktycznie kontynuować działania przedsiębiorstwa natychmiast po śmierci spadkodawcy. Bez stwierdzenia nabycia spadku lub aktu poświadczenia dziedziczenia spadkobiercy nie mogą np. potwierdzić, że nabyli zakład pracy. Takie zaś potwierdzenie jest wymagane przed wszystkimi organami administracji, w tym przed urzędem skarbowym czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Również ustalenie spadkobierców może być problematyczne oraz czasochłonne, co negatywnie wpływa na kontynuowanie biznesu rodzinnego. Odpowiedzią na te wszystkie problemy ma być ustawa z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (dalej: u.z.s.), która obecnie, 24 lipca 2018 r., czeka już na podpis prezydenta.

Ramka 1

Dotychczasowe regulacje

W przypadku śmierci pracodawcy umowa o pracę wygasa samoistnie, bez konieczności wypowiadania umowy lub składania dodatkowych oświadczeń, a informacja o tym, że umowa o pracę wygasła, umieszczana jest na świadectwie pracy. Przy czym polskie przepisy prawa przewidują jeden wyjątek od opisanej powyżej zasady. Śmierć pracodawcy prowadzącego dotychczas jednoosobową działalność gospodarczą nie zakończy bytu prawnego umów o pracę, jeśli pracownicy zostaną przejęci (pod pewnymi warunkami) przez nowego pracodawcę. Z reguły będzie nim spadkobierca zainteresowany kontynuowaniem biznesu spadkodawcy. 


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane