statystyki

Sprowadzasz na potrzeby firmy samochód? Sprawdź, czy nie grozi ci kara miliona złotych

autor: Szymon Cydzik13.03.2018, 07:26; Aktualizacja: 28.03.2018, 08:54
pór o opłaty produktowe trwa od wprowadzenia ich ustawą z 2001 r.

pór o opłaty produktowe trwa od wprowadzenia ich ustawą z 2001 r.źródło: ShutterStock

Do specjalnego rejestru muszą się wpisać nie tylko komisy samochodowe, ale każdy przedsiębiorca sprowadzający na potrzeby działalności gospodarczej auto albo... rower. Jeśli tego nie zrobi, grozi mu kara do 1 mln zł.

Rejestr uruchomiono 24 stycznia br. na podstawie ustawy o odpadach z 2012 r. (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz.21). Wpisane do niego muszą być wszystkie podmioty wprowadzające na polski rynek pojazdy (np. komisy samochodowe). Ale także przedsiębiorcy sprowadzający na własne potrzeby produkty wymienione w ustawie o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1478), takie jak oleje i preparaty smarowe czy opony dmuchane powietrzem, a także akumulatory i baterie – na podstawie ustawy o bateriach i akumulatorach (Dz.U. z 2016 r., poz. 1803.

– Problem nie dotyczy więc tylko podmiotów zajmujących się importem samochodów, których jest w Polsce ok. 20 tys., ale potencjalnie setek tysięcy czy nawet miliona firm – mówi Adam Małyszko, prezes Forum Recyklingu Samochodów.

Każde przedsiębiorstwo, które na własne potrzeby sprowadzi samochód, rower, ciągnik czy przyczepę, ale też np. laptop czy tablet, musi więc złożyć wniosek, który liczy bagatela – 37 stron.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane