statystyki

Przedsiębiorca bez szans na obronę przed przeszukaniem

autor: Małgorzata Kryszkiewicz05.12.2017, 07:35; Aktualizacja: 05.12.2017, 10:29
przedsiębiorca prawo

W uzasadnieniu pytania do TK czytamy również, że przedsiębiorca, w przypadku gdy SOKiK zgodzi się na dokonanie przeszukania, zostaje postawiony przed faktem dokonanymźródło: ShutterStock

 Czy przedsiębiorca powinien mieć możliwość zaskarżenia zgody na dokonanie u niego przeszukania przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów? Na to pytanie będzie musiał odpowiedzieć Trybunał Konstytucyjny.

Wątpliwości co do zgodności z ustawą zasadniczą art. 105n ust. 4, zdanie drugie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 229 ze zm.; dalej u.o.k.k.) powziął jeden z sądów apelacyjnych. Przepis ten pozwala prezesowi UOKiK w sprawach praktyk ograniczających konkurencję przeprowadzić u przedsiębiorcy przeszukanie pomieszczeń i rzeczy.

Najpierw jednak organ antymonopolowy musi uzyskać na to zgodę sądu. Z wnioskiem o przeszukanie prezes UOKiK może wystąpić tylko wówczas, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie poważnego naruszenia przepisów u.o.k.k., w szczególności, gdy mogłoby dojść do zatarcia dowodów. Budzący wątpliwości sądu pytającego ust. 4 tego przepisu stanowi natomiast, że na postanowienie Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) w przedmiocie udzielenia zgody na dokonanie przeszukania zażalenie nie przysługuje.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane