statystyki

Znacznie szybsza restrukturyzacja dla małych firm

autor: Patryk Słowik04.10.2017, 07:50; Aktualizacja: 04.10.2017, 10:50
podatki, pieniądze

Podstawowym narzędziem mają być pożyczki. Roczny budżet na ten cel to 153 mln zł.źródło: ShutterStock

 To drobna korekta, która jednak pozwoli utrzymać setki niewielkich przedsiębiorstw na powierzchni – tak projekt nowelizacji prawa restrukturyzacyjnego, przyjęty wczoraj przez rząd, oceniają urzędnicy.

Obowiązujące obecnie przepisy powodują, że udzielenie dozwolonej prawem unijnym pomocy publicznej na restrukturyzację małych i średnich firm wymaga każdorazowo notyfikacji (przesłania do akceptacji) Komisji Europejskiej. Ta zazwyczaj nie robi żadnych problemów. Rzecz w tym, że procedura jest czasochłonna. Ze statystyk wynika, że teraz na wydanie decyzji w sprawie pomocy indywidualnej na restrukturyzację czeka się średnio 15 miesięcy. W tym czasie większość firm upada.

Nowelizacja spowoduje, że Polska będzie uzgadniała z Brukselą jedynie ogólny plan pomocowy. Zresztą jeden z nich został już warunkowo zatwierdzony. Dlatego po wejściu w życie nowych przepisów w indywidualnych sprawach to już polskie organy sądowe i administracyjne będą oceniały, czy pomocy udzielić.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane