statystyki

Dotacje czekają na małe i średnie firmy w funduszach regionalnych

autor: Joanna Pieńczykowska08.08.2017, 10:14; Aktualizacja: 08.08.2017, 10:21
Na co obecnie można znaleźć wsparcie w poszczególnych województwach

Na co obecnie można znaleźć wsparcie w poszczególnych województwachźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Pieniądze na tworzenie żłobków i przedszkoli, na organizację centrów biznesu (które oferują na wynajem pomieszczenia biurowe, handlowe, magazyny czy sale konferencyjne), na budowę instalacji do wytwarzania energii wykorzystujących m.in.: wiatr, biomasę, biogaz, promieniowanie słoneczne lub geotermię. Gdzie je można znaleźć? W regionalnych programach operacyjnych.

Pod koniec czerwca pisaliśmy o konkursach planowanych w II półroczu br. w ramach krajowych programów operacyjnych. Teraz postanowiliśmy przyjrzeć się ofercie funduszy regionalnych. I okazuje się, że konkursów, które są planowane w II półroczu, jest tak wiele, iż nie sposób wszystkich opisać. Z konieczności skupiamy się tylko na naborach, które już zostały ogłoszone i trwają obecnie lub rozpoczną się w sierpniu. A takich regionalnych konkursów jest obecnie ponad 100 – wynika z wyliczeń Ministerstwa Rozwoju. Z tego mniej więcej połowa jest adresowana do przedsiębiorców. Ogrom konkursów w regionach jest oczywisty: w perspektywie 2014–2020 marszałkowie zarządzają niemal 40 proc. wszystkich środków przyznanych Polsce.

Każde województwo samodzielnie ustalało konkursy. Musiało wskazać swoje inteligentne specjalizacje, czyli dziedziny stanowiące jego potencjał rozwojowy. Nacisk położono na wspieranie przedsiębiorczości, edukacji, zatrudnienia, infrastruktury, ochrony środowiska, energetyki oraz transportu. Teraz każde województwo realizuje to w różnym tempie, w różnym terminie ogłasza konkursy. Zazwyczaj adresuje ofertę do lokalnych podmiotów. Ale bywa też, że jeśli wnioskodawca nie prowadzi działalności na terytorium województwa, to musi oświadczyć we wniosku o dofinansowanie projektu, iż w razie otrzymania dofinansowania będzie ją tam prowadził.

Wybraliśmy najciekawsze obecnie trwające nabory do konkursów, które są adresowane do przedsiębiorców, szczególnie MSP. Niektóre z nich opisujemy.

Wybrane konkursy

WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE

1 Tworzenie miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech

(Poddziałanie nr 8.4.1 Godzenie życia zawodowego i prywatnego – konkursy horyzontalne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego).

Termin naboru: od 21 sierpnia do 4 września 2017 r.

Na co? Projekty na rzecz aktywizacji zawodowej osób opiekujących się dziećmi w wieku do lat trzech przez tworzenie i rozwijanie miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech.

Dla kogo? M.in. osoby prowadzące działalność gospodarczą, przedsiębiorcy.

Budżet: 27,48 mln zł.


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane