Ściągawka dla MSP: Unijne dotacje w drugim półroczu 2017 roku

autor: Joanna Pieńczykowska27.06.2017, 08:23; Aktualizacja: 27.06.2017, 09:01
Przedsiębiorcy mają coraz więcej okazji do sięgania po fundusze unijne.

Przedsiębiorcy mają coraz więcej okazji do sięgania po fundusze unijne.źródło: ShutterStock

Ten rok może być przełomowy dla przedsiębiorców zainteresowanych korzystaniem z funduszy unijnych. Liczba ogłaszanych w ramach krajowych programów operacyjnych konkursów adresowanych do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw zauważalnie rośnie. Obecnie tylko w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój prowadzonych jest aż 11 naborów wniosków. A w planach na III i IV kwartał jest ogłoszenie kolejnych konkursów o unijne dotacje.

Z danych Ministerstwa Rozwoju wynika, że o ile na koniec 2015 r. podpisanych było 96 umów, o tyle tylko w ciągu 2016 r. podpisano ich już 868. W tym roku liczba ta będzie zdecydowanie większa. – Przedsiębiorstwa z sektora MSP dominujące w gospodarczym krajobrazie Polski nabrały apetytu na innowacyjność oraz realizację działań z zakresu B+R. Trudno wyobrazić sobie lepszą informację dla naszej gospodarki – podsumowała kilka dni temu dotychczasowe efekty wdrażania POIR wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

POIR to niejedyny program krajowy, w którym przedsiębiorcy mogą znaleźć dofinansowanie dla siebie. Konkursy specjalnie przeznaczone dla mikro, małych i średnich firm planowane są też w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia oraz Programu Wiedza Edukacja Rozwój.

Prawdziwy wysyp konkursów dla MSP rozpoczął się też w Regionalnych Programach Operacyjnych. W nowym rozdaniu funduszy europejskich bowiem – podobnie jak w poprzednich latach – znaczna część środków dla mikro, małych i średnich firm dostępna jest w programach regionalnych. Tam oferta jest szersza – w niektórych województwach można znaleźć konkursy np. na finansowanie projektów w dziedzinie energetyki i ochrony środowiska, na uruchamianie przedszkoli.

W sumie na rozwój przedsiębiorstw w najbliższych latach z funduszy unijnych zostanie przeznaczonych 20 mld euro – wynika z danych Ministerstwa Rozwoju.

Konkursów jest coraz więcej, przedsiębiorcom trudno się zorientować, na co jest dostępne dofinasowanie i po jakie formy mogą sięgnąć. Dlatego postanowiliśmy zebrać w formie krótkiej ściągawki najciekawsze aktualne i planowane konkursy w II półroczu. Skupiamy się na programach krajowych: POIR, POWER, POPW. 

PROGRAM OPERACYJNY INTELIGENTNY ROZWÓJ 2014–2020

1 Badania przemysłowe i prace rozwojowe – konkurs dla MSP

(Program Operacyjny Inteligentny Rozwój – POIR, Poddziałanie 1.1.1 Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa).

Termin naboru: 2 października – 29 grudnia 2017 r. (planowane ogłoszenie konkursu: 1 września 2017 r.).

Na co? Na realizację projektów, które obejmują badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo eksperymentalne prace rozwojowe.

Dla kogo? Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP).

Poziom i wysokość wsparcia: minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych wynosi 2 mln zł w przypadku MSP planujących realizację projektu na obszarze województw innych niż województwo mazowieckie oraz 5 mln zł w przypadku MSP planujących realizację projektu na obszarze województwa mazowieckiego. Maksymalna – 20 mln zł.

Budżet: 1 mld zł.

Instytucja ogłaszająca: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), www.ncbir.gov.pl.

2 Badania przemysłowe i prace rozwojowe – konkurs dla MSP w regionach słabiej rozwiniętych

(POIR, poddziałanie 1.1.1 Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa).

Termin naboru wniosków: 1 czerwca – 31 sierpnia 2017 r.

Na co? Na realizację małych projektów o krótkim okresie realizacji (zakończonych do 31 października 2018 r.) zlokalizowanych poza województwem mazowieckiem, obejmujących badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo eksperymentalne prace rozwojowe. Środki z dotacji można m.in. przeznaczyć na: zlecenie realizacji prac B+R podmiotom zewnętrznym (jednostkom naukowym, innym przedsiębiorstwom, sieciom naukowym, konsorcjom itp.), niezbędne wydatki aż do etapu przygotowania pierwszej produkcji na bazie wyników prac B+R, tj. koszty fazy testowania, badań pilotażowych, aparatury naukowo-badawczej, patentów, licencji, ekspertyz, analiz i raportów badawczych itp.

Dla kogo? MSP.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane