statystyki

Ściągawka dla MSP: Unijne dotacje w drugim półroczu 2017 roku

autor: Joanna Pieńczykowska27.06.2017, 08:23; Aktualizacja: 27.06.2017, 09:01
Przedsiębiorcy mają coraz więcej okazji do sięgania po fundusze unijne.

Przedsiębiorcy mają coraz więcej okazji do sięgania po fundusze unijne.źródło: ShutterStock

Ten rok może być przełomowy dla przedsiębiorców zainteresowanych korzystaniem z funduszy unijnych. Liczba ogłaszanych w ramach krajowych programów operacyjnych konkursów adresowanych do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw zauważalnie rośnie. Obecnie tylko w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój prowadzonych jest aż 11 naborów wniosków. A w planach na III i IV kwartał jest ogłoszenie kolejnych konkursów o unijne dotacje.

Z danych Ministerstwa Rozwoju wynika, że o ile na koniec 2015 r. podpisanych było 96 umów, o tyle tylko w ciągu 2016 r. podpisano ich już 868. W tym roku liczba ta będzie zdecydowanie większa. – Przedsiębiorstwa z sektora MSP dominujące w gospodarczym krajobrazie Polski nabrały apetytu na innowacyjność oraz realizację działań z zakresu B+R. Trudno wyobrazić sobie lepszą informację dla naszej gospodarki – podsumowała kilka dni temu dotychczasowe efekty wdrażania POIR wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

POIR to niejedyny program krajowy, w którym przedsiębiorcy mogą znaleźć dofinansowanie dla siebie. Konkursy specjalnie przeznaczone dla mikro, małych i średnich firm planowane są też w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia oraz Programu Wiedza Edukacja Rozwój.

Prawdziwy wysyp konkursów dla MSP rozpoczął się też w Regionalnych Programach Operacyjnych. W nowym rozdaniu funduszy europejskich bowiem – podobnie jak w poprzednich latach – znaczna część środków dla mikro, małych i średnich firm dostępna jest w programach regionalnych. Tam oferta jest szersza – w niektórych województwach można znaleźć konkursy np. na finansowanie projektów w dziedzinie energetyki i ochrony środowiska, na uruchamianie przedszkoli.

W sumie na rozwój przedsiębiorstw w najbliższych latach z funduszy unijnych zostanie przeznaczonych 20 mld euro – wynika z danych Ministerstwa Rozwoju.

Konkursów jest coraz więcej, przedsiębiorcom trudno się zorientować, na co jest dostępne dofinasowanie i po jakie formy mogą sięgnąć. Dlatego postanowiliśmy zebrać w formie krótkiej ściągawki najciekawsze aktualne i planowane konkursy w II półroczu. Skupiamy się na programach krajowych: POIR, POWER, POPW. 

PROGRAM OPERACYJNY INTELIGENTNY ROZWÓJ 2014–2020

1 Badania przemysłowe i prace rozwojowe – konkurs dla MSP

(Program Operacyjny Inteligentny Rozwój – POIR, Poddziałanie 1.1.1 Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa).

Termin naboru: 2 października – 29 grudnia 2017 r. (planowane ogłoszenie konkursu: 1 września 2017 r.).

Na co? Na realizację projektów, które obejmują badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo eksperymentalne prace rozwojowe.

Dla kogo? Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP).

Poziom i wysokość wsparcia: minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych wynosi 2 mln zł w przypadku MSP planujących realizację projektu na obszarze województw innych niż województwo mazowieckie oraz 5 mln zł w przypadku MSP planujących realizację projektu na obszarze województwa mazowieckiego. Maksymalna – 20 mln zł.

Budżet: 1 mld zł.

Instytucja ogłaszająca: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), www.ncbir.gov.pl.

2 Badania przemysłowe i prace rozwojowe – konkurs dla MSP w regionach słabiej rozwiniętych

(POIR, poddziałanie 1.1.1 Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa).

Termin naboru wniosków: 1 czerwca – 31 sierpnia 2017 r.

Na co? Na realizację małych projektów o krótkim okresie realizacji (zakończonych do 31 października 2018 r.) zlokalizowanych poza województwem mazowieckiem, obejmujących badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo eksperymentalne prace rozwojowe. Środki z dotacji można m.in. przeznaczyć na: zlecenie realizacji prac B+R podmiotom zewnętrznym (jednostkom naukowym, innym przedsiębiorstwom, sieciom naukowym, konsorcjom itp.), niezbędne wydatki aż do etapu przygotowania pierwszej produkcji na bazie wyników prac B+R, tj. koszty fazy testowania, badań pilotażowych, aparatury naukowo-badawczej, patentów, licencji, ekspertyz, analiz i raportów badawczych itp.

Dla kogo? MSP.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane