statystyki

Eureka DGP: Deszcz na betonie

autor: Jakub Kapiszewski03.02.2017, 07:17; Aktualizacja: 03.02.2017, 08:04
Skąd pomysł, aby zająć się właśnie deszczówką?

Skąd pomysł, aby zająć się właśnie deszczówką?źródło: ShutterStock

Musimy zacząć patrzyć na ochronę środowiska w sposób bardziej całościowy – przekonują naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego. Efektem takiego podejścia są skrojone na miarę, relatywnie niedrogie i skuteczne rozwiązania.

Profesorowi Maciejowi Zalewskiemu jednego nie sposób odmówić: entuzjazmu. Naukowiec z Łodzi, zanim przejdzie do rozmowy na temat jednego ze swoich patentów, z rozmachem kreśli wizję zupełnie nowej filozofii ochrony środowiska. Takiej, która łączy w sobie różne dziedziny wiedzy, gdyż wymaga tego niesamowita złożoność i współzależność procesów zachodzących w przyrodzie – a także komplikujący wszystko jeszcze bardziej wpływ człowieka. Szczególnie jeśli chodzi o ochronę wód.

– Woda jest kluczową siłą napędową dla środowiska przyrodniczego, stąd nazywamy to podejście ekohydrologią. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że to nasza polska specjalność – mówi profesor. Dzięki niemu udało się zamienić jedną z łódzkich rzek – Sokołówkę – z betonowego ścieku w naturalną strugę otoczoną terenem zielonym. To w ramach tego projektu powstał sekwencyjny system podczyszczania wody deszczowej (która zasila Sokołówkę) opracowany przez prof. Zalewskiego wraz ze współpracownikami z Katedry Ekologii Stosowanej na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego: dr. Tomaszem Jurczakiem, dr Iwoną Wagner oraz dr. Zbigniewem Kaczkowskim.

Skąd pomysł, aby zająć się właśnie deszczówką? – Opady będą stanowiły dla miast coraz większy problem. Wraz z ocieplaniem się klimatu opady stają się rzadsze, ale za to bardziej gwałtowne. W normalnych warunkach deszczówka, która niesie ze sobą zanieczyszczenia miejskie, trafia do oczyszczalni. Lecz gdy wody jest za dużo, uruchamiany jest kanał obejścia, który odprowadza opady prosto do rzeki, aby chronić oczyszczalnię. A zaprojektowany przez nas system uzupełniający może temu przeciwdziałać – tłumaczy Zalewski.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane