Rewolucję technologiczną w gospodarce dobrze obrazuje wypowiedź Clare Gilmartin, wieloletniej szefowej portalu aukcyjnego eBay w Europie. W jej ocenie zmiany w handlu detalicznym z ostatnich lat są bardziej znaczące niż te, które zaszły w ciągu ostatniego stulecia.
ikona lupy />
Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska / Dziennik Gazeta Prawna
Jeszcze 15 lat temu ważne było posiadanie dużej liczby sklepów stacjonarnych, tak aby być w odległości pięciu minut od jak największej liczby klientów. Dziś ważne jest bycie jak najlepiej dostępnym online i na telefonie komórkowym.
Każde miejsce pracy w branży bezpośrednio związanej z komunikacją elektroniczną powoduje powstanie od jednego do trzech miejsc pracy w innych sektorach. Są to równocześnie posady lepiej płatne i bardziej trwałe. Firmy z tradycyjnych branż mają z kolei ułatwiony dostęp do międzynarodowych kontaktów i nowych rynków zbytu. Przed cyfrową rewolucją nie ma ucieczki. Firmy muszą ją wykorzystać, bo inaczej zatoną. Orange Polska pobudza unowocześnianie infrastruktury internetowej. Rozpoczęliśmy inwestycje w rozbudowę sieci światłowodowej i planujemy, że do końca 2018 r. będzie miało do niej dostęp 3,5 mln gospodarstw domowych. Na program inwestycyjny zamierzamy przeznaczyć do 2,2 mld zł. To najbardziej ambitne przedsięwzięcie tego typu w Polsce.
Prędkość internetu podwaja się co dwa–trzy lata, a ilość przesyłanych danych – niemal co roku. Dlatego musimy budować, myśląc o przyszłości, i stawiać na rozwiązania będące bazą do dostarczania usług na wiele lat. Potrzebujemy światłowodów, by frustracja związana z czekaniem na ładowanie stron – znana z pierwszych lat rozwoju internetu – nigdy nie powróciła. Kabel światłowodowy to przezroczyste włókno szklane z domieszką tworzyw sztucznych, w którym odbywa się przesyłanie danych za pomocą światła. I z prędkością światła. Doprowadzenie światłowodu bezpośrednio do domu lub biura użytkownika oznacza, że między dostawcą a odbiorcą internetu nie ma żadnych barier mogących spowalniać transfer. Przekłada się to na znacznie większy komfort korzystania z sieci. Technologia światłowodowa wyróżnia się też niezawodnością i odpornością na zakłócenia. To najnowocześniejsza z obecnie dostępnych metod dostępu do internetu.
Światłowody pozwalają na błyskawiczne pobieranie multimediów z sieci czy oglądanie filmów w jakości HD online. Użytkownicy już stosujący to rozwiązanie wcześniej niż inni mogą korzystać ze wszystkich owoców nowoczesnych technologii.
Światłowodowy skok i tak prędzej czy później nadejdzie. Zostanie wymuszony przez rozwój nowych usług wymagających bardzo dużej przepustowości łącza. Rosnąca społeczność graczy jest najbardziej aktualnym i żywym przykładem tego, że szybkość i niezawodność łącza ma wielkie znaczenie. Przeciętna gra wraz z dodatkami to ok. 60 GB do pobrania. Jednak dziś samo pobranie gry z sieci to dopiero początek. Rozgrywki online, streaming swoich partii oraz praktycznych poradników pokazujących, jak poradzić sobie na poszczególnych etapach, wreszcie interakcje z innymi użytkownikami w czasie rzeczywistym. Gracze kontaktują się ze sobą na wiele sposobów. Dla wielu to rozrywka, ale też rozwijający się biznes. Analitycy firmy Newzoo szacują, że w 2016 r. cały rynek gier w Polsce będzie wart 439 mln dol. Światłowód doprowadzony do domu zapewni graczom niezbędne narzędzie do rozwijania ich pasji.
Szybki i niezawodny internet jest też potrzebny do internetu rzeczy. Komunikacja pomiędzy urządzeniami bez udziału człowieka ma potencjał, by w najbliższych latach zmienić życie każdego z nas. Możliwość podłączenia większości przedmiotów codziennego użytku do globalnej sieci stworzy nieograniczone możliwości. Przykładem może być lodówka robiąca za nas zakupy spożywcze online czy możliwość sterowania ogrzewaniem za pomocą smartfonu, gdy przebywamy poza domem. Firma doradcza EY szacuje, że do 2020 r. 50 mld przedmiotów i usług będzie podłączonych do sieci internetowej.
Już dziś amerykańskie miasto Beverly Hills rozważa zastąpienie komunikacji miejskiej samochodami bez kierowcy. Będzie to rewolucja w sposobie przemieszczania się, która zwiększy bezpieczeństwo oraz rozwiąże problem braku miejsc parkingowych. Użytkownicy, by uzyskać dostęp do transportu na żądanie, będą musieli zamówić pojazd za pomocą smartfona. John Mirisch, burmistrz Beverly Hills, podczas prezentacji projektu trafnie ocenił, że nie można tworzyć przyszłości lub nawet teraźniejszości, wykorzystując starą technologię. Tym bardziej że taki system transportu ma w przyszłości objąć całe Stany Zjednoczone.
Kolejne odsłony cyfrowej rewolucji i jej wpływ na gospodarkę możemy obserwować także w Polsce. Eksperci Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” obliczyli, że w latach 2016–2020 same inwestycje Orange Polska w rozbudowę światłowodów po większą polski PKB nawet o 1,85 mld zł. Co ważne, zdecydowana większość nakładów zostanie wydana na towary i usługi krajowych firm. Szacuje się, że łącznie produkcja polskich firm w ramach całego łańcucha dostaw wzrośnie o 3 mld zł. Wzrost produkcji i wartości dodanej także w dłuższym okresie powoduje podniesienie dochodów firm i pracowników, co napędza konsumpcję, a także skłania przedsiębiorstwa do wzmożonej aktywności inwestycyjnej. Dzięki inwestycjom Orange Polska w rozwój światłowodów w najbliższych latach przedsiębiorstwa będą mogły zatrudnić nawet 15 tys. dodatkowych pracowników. To mniej więcej tyle miejsc pracy, ile przybyło łącznie w przemyśle i handlu hurtowym w całym 2015 r .
Długookresowe skutki inwestycji w rozwój sieci światłowodowych Orange Polska mogą być jeszcze większe, niż wynika to z powyższych szacunków. Jak pokazują międzynarodowe badania, wzrost przepustowości łączy internetowych – tak dla firm, jak i dla gospodarstw domowych – podnosi wydajność gospodarki. W rezultacie pośrednim efektem budowy światłowodów jest wzrost dochodów gospodarstw domowych oraz firm podłączonych do sieci światłowodowych. Za nimi idą też większe wpływy do budżetu państwa. Z badań naukowców uniwersytetu Yale wynika, że w 2027 r. ponad 75 proc. spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500 (gromadzi największe przedsiębiorstwa notowane na amerykańskiej giełdzie) będą stanowiły firmy, które jeszcze nie istnieją. Przyczyną będzie właśnie cyfryzacja. Już dziś musimy zrobić wszystko, by polskie firmy były przygotowane na wyzwania przyszłości.