statystyki

Prezes Orange Polska: Światłowód w domu przyspieszy cyfrową rewolucję

autor: Jean-Fran&#231, ois Fallacher13.07.2016, 07:56; Aktualizacja: 13.07.2016, 10:06
smartfony-technologie

Każde miejsce pracy w branży bezpośrednio związanej z komunikacją elektroniczną powoduje powstanie od jednego do trzech miejsc pracy w innych sektorachźródło: ShutterStock

Rewolucję technologiczną w gospodarce dobrze obrazuje wypowiedź Clare Gilmartin, wieloletniej szefowej portalu aukcyjnego eBay w Europie. W jej ocenie zmiany w handlu detalicznym z ostatnich lat są bardziej znaczące niż te, które zaszły w ciągu ostatniego stulecia.

Jeszcze 15 lat temu ważne było posiadanie dużej liczby sklepów stacjonarnych, tak aby być w odległości pięciu minut od jak największej liczby klientów. Dziś ważne jest bycie jak najlepiej dostępnym online i na telefonie komórkowym.

Każde miejsce pracy w branży bezpośrednio związanej z komunikacją elektroniczną powoduje powstanie od jednego do trzech miejsc pracy w innych sektorach. Są to równocześnie posady lepiej płatne i bardziej trwałe. Firmy z tradycyjnych branż mają z kolei ułatwiony dostęp do międzynarodowych kontaktów i nowych rynków zbytu. Przed cyfrową rewolucją nie ma ucieczki. Firmy muszą ją wykorzystać, bo inaczej zatoną. Orange Polska pobudza unowocześnianie infrastruktury internetowej. Rozpoczęliśmy inwestycje w rozbudowę sieci światłowodowej i planujemy, że do końca 2018 r. będzie miało do niej dostęp 3,5 mln gospodarstw domowych. Na program inwestycyjny zamierzamy przeznaczyć do 2,2 mld zł. To najbardziej ambitne przedsięwzięcie tego typu w Polsce.

Prędkość internetu podwaja się co dwa–trzy lata, a ilość przesyłanych danych – niemal co roku. Dlatego musimy budować, myśląc o przyszłości, i stawiać na rozwiązania będące bazą do dostarczania usług na wiele lat. Potrzebujemy światłowodów, by frustracja związana z czekaniem na ładowanie stron – znana z pierwszych lat rozwoju internetu – nigdy nie powróciła. Kabel światłowodowy to przezroczyste włókno szklane z domieszką tworzyw sztucznych, w którym odbywa się przesyłanie danych za pomocą światła. I z prędkością światła. Doprowadzenie światłowodu bezpośrednio do domu lub biura użytkownika oznacza, że między dostawcą a odbiorcą internetu nie ma żadnych barier mogących spowalniać transfer. Przekłada się to na znacznie większy komfort korzystania z sieci. Technologia światłowodowa wyróżnia się też niezawodnością i odpornością na zakłócenia. To najnowocześniejsza z obecnie dostępnych metod dostępu do internetu.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane