Według wcześniejszych zapowiedzi Prawa i Sprawiedliwości TVP, Polskie Radio i PAP miały zostać przekształcone ze spółek prawa handlowego w narodowe instytucje kultury w pierwszym półroczu tego roku. Zdaniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie jest to takie pewne.

Minister Gliński na konferencji prasowej wyjaśniał, że z powodu pojawienia się wątpliwości co do takiego rozwiązania trwa dyskusja na temat przekształcenia mediów publicznych.

- Nie ma decyzji w tej sprawie - tłumaczył minister i dodał, że w ostatnim czasie do ministerstwa zwracały się różne środowiska związane z funkcjonowaniem mediów, by może "nie mordować możliwości jakie daje spółka". Dlatego, wyjaśniał Piotr Gliński, odpowiedzialni za przekształcenie mediów publicznych wrócili do dyskusji.

Minister Kultury wyjaśniał, że nie ma też jeszcze ostatecznej koncepcji dotyczącej finansowania mediów publicznych - rozważanych jest kilka wariantów. Po pierwsze: opłata abonamentowa będzie powiązana z PIT-em albo będzie doliczana do rachunków za elektryczność lub pieniądze dla mediów publicznych będą pochodziły z opodatkowania reklam. Czwartym rozważanym wariantem jest dofinansowanie z budżetu państwa.

Odpowiedzialny za nowelizację ustawy o mediach publicznych jest wiceminister kultury Krzysztof Czabański.