Przyszły minister kultury zapowiada, że dojdzie do osiągnięcia tego celu poprzez przekształcenie spółek prawa handlowego w narodowe instytucje kultury z jednoosobowym zarządem, na wzór Opery Narodowej czy Muzeum Narodowego.

- Projekt przepisów jest na ukończeniu, a odpowiedzialny za przekształcenie mediów publicznych - TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej - będzie Krzysztof Czabański w randze pełnomocnika pani premier - powiedział Gliński, który w rządzie Beaty Szydło ma być pierwszym wicepremierem..

Jak dodał, powszechna opłata audiowizualna, która ma zastąpić obecny abonament radiowo-telewizyjny, także będzie częścią tych zmian prawnych.

Piotr Gliński zapytany, czy zanim nowe prawo zostanie uchwalone, można się spodziewać zmian w tych mediach, wskazał: "Prawo musi nam pozwolić na zmiany. Jak tylko nam na to pozwoli, w ramach ładu demokratycznego, zmienimy sytuację w mediach publicznych, bo uważamy ją za patologiczną. Krytycznie oceniamy też szefostwo mediów publicznych jako odpowiedzialne za złe funkcjonowanie tych instytucji".

Na pytanie na czym ma polegać repolonizacja mediów, którą PiS zapowiadał w kampanii wyborczej, Gliński odpowiedział: "W zakresie prasy lokalnej chcielibyśmy zmienić proporcje własnościowe. Podobnie jak w sektorze bankowym, można kupować media od zagranicznych właścicieli, jeśli będą takie możliwości, budować własne instytucje tego typu lub rozwijać już istniejące".