Urząd nałożył karę na wydawcę "Expressu Bydgoskiego" i "Nowości – Dziennik Toruński" za to, że nie informował czytelników o reklamowym charakterze artykułów. To wprowadzanie odbiorców w błąd - uznał Prezes UOKiK.

Jak informuje na swoich stronach UOKiK postępowanie w sprawie toczyło się od sierpnia 2014r. W jego trakcie sprawdzono kilkadziesiąt publikowanych przez wydawcę materiałów.

Postępowanie wykazało, że publikowano artykuły sponsorowane dotyczące usług medycznych wykonywanych przez reklamodawców, które nie różniły się wyglądem od materiałów redakcyjnych. W tekstach znajdowały się zwykle opisy problemów zdrowotnych i wypowiedzi specjalistów na temat odpowiednich usług medycznych. Brakowało jednak oznaczeń wskazujących na ich reklamowy charakter.

UOKiK uznał, że czytelnicy mogli uznać, że reklamy są materiałem dziennikarskim. "Zgodnie z prawem stosowanie w środkach masowego przekazu kryptoreklamy, która polega na wykorzystywaniu treści publicystycznych w celach reklamowych uznawane jest za niezgodną z prawem nieuczciwą praktykę rynkową. W opinii Urzędu teksty reklamowe przypominające materiały redakcyjne powinny być oznaczone specjalnym dopiskiem np. artykuł sponsorowany" - czytamy w komunikacie.

Spółka Express Media została ukarana kwotą 12 983 zł.