Wyobrażacie sobie Państwo media bez reklamy? Pewnie tak, tylko że finansowanie produkcji i pracy dziennikarzy odbywałoby się bezpośrednio z państwa portfela. Trudne, bo nawet płacenie abonamentu TVP nie cieszy się popularnością. Reklama jest wszechobecna, a o pieniądze, jakie wydają marki i firmy na przekonanie nas do siebie, rywalizują od kilkunastu lat nie tylko prasa, radio i tv.
Media elektroniczne zabierają z reklamowego tortu coraz więcej. Jeśli wydatki na reklamę gdzieś będą rosły szybko, to w świecie cyfrowym. Telewizja szybko zyskała bardzo silnego konkurenta w walce o budżety. Nie dlatego, że jest aż tak strasznie nudna (bywa) i przepełniona reklamami (jest). To dlatego że odbiorca głosuje swoją uwagą i czasem poświęconym poszczególnym mediom, a to za nim przesuwają się budżety. Właśnie do internetu.
Pokolenia, które dorastały z telewizorem w domu, w sporej części zostaną przy takim konsumowaniu treści i reklam. Młodsi spędzać będą jeszcze więcej czasu w internecie, ze smartfonem w ręku lub dzieląc czas na tv i internet (multitasking – jednoczesne korzystanie z więcej niż jednego medium).