Uzgodnienie projektu ustawy medialnej to jedno z najważniejszych zadań Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tak nowa szefowa resortu Małgorzata Omilanowska zapewniała posłów sejmowej komisji kultury i środków przekazu.

Ma ją w tym wspomóc od jutra specjalnie do tego powołany wiceminister. „Ustawa audiowizualna, która pozwoliłaby w sensowny sposób finansować media publiczne i w związku z tym wymagać także od nich w znacznie szerszym zakresie niż dotychczas działań misyjnych jest tematem wielu kontrowersji” - tłumaczyła minister Omilanowska.

Dlatego - jak podkreślała - najbliższe miesiące poświęci na szerokie konsultacje społeczne, aby uzgodniony projekt ustawy audiowizualnej przygotować jeszcze w tym składzie ministerialnym. Małgorzata Omilanowska poinformowała, że rozmawiała już z przewodniczącym KRRiT Janem Dworakiem, ale nie może podać jeszcze harmonogramu planowanych prac nad projektem ustawy. Zapowiedziała, że jutro zostanie podane do wiadomości nazwisko nowego wiceministra kultury, który zajmie się sprawą ustawy audiowizualnej, a także kwestiami związanymi z prawem autorskim.

"Jego kompetencje w tym zakresie pozwalają mieć nadzieję, że poradzi sobie tym zadaniem" - powiedziała Omilanowska.

Ministerstwo Kultury chciałoby wprowadzić opłatę audiowizualną. Ma być stosunkowo niska i wynosić około 10 zł miesięcznie. Na stronach resortu można przeczytać, że celem nowej ustawy jest zapewnienie mediom publicznym stabilnego finansowania przy jednoczesnej znaczącej obniżce pobieranych opłat. Przewidziana w ustawie audiowizualnej opłata ma zastąpić obowiązujący teraz abonament radiowo-telewizyjny.