Minister kultury za niższą wysokością opłaty audiowizualnej. Bogdan Zdrojewski powiedział na antenie radiowej Trójki, że nowe obciążenie zastępujące abonament powinno wynosić około 10 złotych miesięcznie.

Jak dodał, ministerstwo rozważa dwa warianty ściągania opłaty. "Pierwszy, najprostszy - od gospodarstwa domowego, od adresu, zarówno dla podmiotów gospodarczych, jak i osób fizycznych" - powiedział. Druga możliwość zakłada, że opłata byłaby pobierana przy rachunku, na przykład za energię elektryczną.

Bogdan Zdrojewski zaznaczył, że odejście od abonamentu mogłoby się odbyć płynnie. "Ponieważ jest to zastąpienie jednej opłaty inną, to nie będzie obowiązywało vacatio legis" - mówił. W ocenie ministra kultury opłata audiowizualna może zostać wprowadzona w przyszłym roku. "Szansa na wprowadzenie takiej opłaty pojawia się najwcześniej 1 czerwca 2014 roku, jednak według mojej oceny nie powinno być to później niż 1 stycznia 2015" - zaznaczył Bogdan Zdrojewski.

Według projektu ustawy, który trafił do Sejmu we wrześniu, opłata nie będzie zależna od posiadania odbiorników RTV. Oznacza to również zerwanie z obowiązkiem rejestracji tych urządzeń.