Uczestnicy koncentracji są częścią koncernów medialnych o ogólnoświatowym zasięgu. Burda International należy do grupy Burda. Przejmowane spółki – G+J Grüner+Jahr Polska, G+J Grüner+Jahr Polska sp. komandytowa, G+J Media i G+J wchodzą w skład grupy Bertelsmann i zajmują się m.in. wydawaniem książek i czasopism a także świadczą usługi finansowe i poligraficzne na rzecz wydawnictw.
Przeprowadzone postępowanie wykazało, że jedynym segmentem, w którym Burda International po dokonaniu koncentracji miałaby istotny udział w rynku jest krajowa sprzedaż czasopism kulinarnych. Burda wydaje m.in. Prześlij przepis i Polska gotuje, natomiast przejmowane spółki – m.in. Moje Gotowanie. Analiza Urzędu wykazała jednak, że gazety poświęcone wyłącznie gotowaniu spotykają się z dodatkową konkurencją m.in. rubryk kulinarnych w innych czasopismach (przede wszystkim kobiecych), bezpłatnych dodatków, wydawnictw książkowych, a także przepisów znajdujących się w Internecie. Pod uwagę wzięto również niewielkie bariery wejścia na rynek nowych wydawnictw kulinarnych.
Dlatego Prezes UOKiK uznała, że koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji i zgodziła się na przejęcie kontroli przez Burda International nad spółkami należącymi do grupy Bertelsmann.
Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli połączenie nie zostanie dokonane w terminie 2 lat od ich wydania. Na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji. Więcej informacji o zasadach łączenia przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu.