statystyki

Wspieranie czytelnictwa w Polsce nie działa. Wolne Lektury bez dotacji

autor: Elżbieta Rutkowska05.03.2020, 08:32; Aktualizacja: 05.03.2020, 08:39
Wolne Lektury to platforma udostępniająca ponad 5,5 tys. tytułów, z której rocznie korzysta ok. 6 mln czytelników

Wolne Lektury to platforma udostępniająca ponad 5,5 tys. tytułów, z której rocznie korzysta ok. 6 mln czytelnikówźródło: ShutterStock

Rząd ubolewa, że większość Polaków nie czyta, ale równocześnie zaniedbuje oddolne inicjatywy ułatwiające dostęp do książek.

2,67 pkt zabrakło Fundacji Nowoczesna Polska do otrzymania dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura cyfrowa”. Fundacja prosiła o dofinansowanie Wolnych Lektur – internetowej biblioteki, którą prowadzi pro publico bono. Bez wsparcia budżetu państwa projektowi grozi likwidacja.

Celem programu „Kultura cyfrowa” jest „udostępnianie i umożliwianie ponownego wykorzystywania zasobów cyfrowych do celów popularyzacyjnych, edukacyjnych i naukowych, uwzględniające opracowanie i digitalizację zasobów dziedzictwa kulturowego”. Jak ulał pasuje do projektu, w ramach którego tradycyjne książki przerabia się na elektroniczne, a później umożliwia ich bezpłatne czytanie lub pobieranie w sieci. A jednak Wolne Lektury – ocenione przez resort kultury pod względem organizacyjnym, merytorycznym i strategicznym – zebrały 69,83 pkt, podczas gdy dotacje zaczynają się od 72,5 pkt.

Chodzi o platformę udostępniającą ponad 5,5 tys. tytułów, z której rocznie korzysta ok. 6 mln czytelników. Wolne Lektury digitalizują książki z domeny publicznej, na które wygasły prawa autorskie, oraz pozycje dostępne na wolnej licencji („Creative Commons Uznanie autorstwa − Na tych samych warunkach 3.0”). Ta ostatnia jest też podstawą udostępniania kilkuset audiobooków, czytanych m.in. przez Danutę Stenkę, Jana Peszka, Andrzeja Chyrę i Adama Fidusiewicza.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane