statystyki

Czy lekarz może reklamować swoje usługi? Jest orzeczenie Sądu Najwyższego

autor: Michał Culepa03.02.2020, 07:30; Aktualizacja: 03.02.2020, 07:33
SN w uzasadnieniu przypomniał, że kasacja opierała się głównie na zarzucie niewspółmierności kary do czynu, obrona nie kwestionowała zaś samych faktów.

SN w uzasadnieniu przypomniał, że kasacja opierała się głównie na zarzucie niewspółmierności kary do czynu, obrona nie kwestionowała zaś samych faktów.źródło: ShutterStock

Reklama lekarzy jest zabroniona, nawet jeżeli zawiera prawdziwe informacje o dobrej praktyce i zwycięstwie w rankingu ocen lub plebiscycie organizowanym przez media – uznał Sąd Najwyższy.

Lekarz T. prowadził prywatny gabinet stomatologiczny w miasteczku W. na Dolnym Śląsku. Kilka lat temu wygrał plebiscyt na najlepszego lekarza, organizowany przez jeden z lokalnych dzienników i nie omieszkał się tym faktem pochwalić, umieszczając sporej wielkości baner w pobliżu głównego ronda w W. Jednak przekazanie w taki sposób informacji o wygranej i świetnych opiniach pacjentów (które skądinąd były w pełni zgodne z prawdą, dr T. był ogólnie znany ze swojego profesjonalizmu i pacjenci chętnie do niego przychodzili) nie wystarczyło – na banerze znalazły się informacje, że jest to najlepszy gabinet w regionie oraz że pacjenci korzystający z usług dentysty znajdą tam „zdrowie i piękno”.

Gdy dowiedziała się o tym dolnośląska Okręgowa Izba Lekarska, szybko wytoczono doktorowi T. sprawę dyscyplinarną o stosowanie niedozwolonej reklamy swojej działalności. Kodeks etyki lekarskiej w par. 63 stanowi wyraźnie: lekarz ma tworzyć swoją zawodową opinię jedynie w oparciu o wyniki swojej pracy, dlatego wszelkie reklamowanie się jest zabronione, a ponadto nie powinien wyrażać zgody na używanie swego nazwiska i wizerunku dla celów komercyjnych.

Okręgowy sąd lekarski uznał, że doktor T. złamał powyższy zakaz, naruszył godność zawodu i wymierzył mu karę pieniężną w wysokości równowartości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (jest to kara przewidziana w art. 85 ustawy o izbach lekarskich; minimalna kwota kary to jedna trzecia tej kwoty, a maksymalna – czterokrotność). Lekarz musiał więc zapłacić na hospicjum dziecięce ok. 4800 zł.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane