statystyki

PISF podpisał umowę o refinansowanie. Koszty produkcji filmów będą częściowo zwracane

autor: Elżbieta Rutkowska13.06.2019, 01:33; Aktualizacja: 13.06.2019, 08:39
Producenci zaczęli aplikować o fundusze już zimą. Debiut nowego systemu nie był jednak udany: pierwszy wniosek PISF rozpatrzył pod koniec marca i odrzucił jako źle wypełniony.

Producenci zaczęli aplikować o fundusze już zimą. Debiut nowego systemu nie był jednak udany: pierwszy wniosek PISF rozpatrzył pod koniec marca i odrzucił jako źle wypełniony.źródło: ShutterStock

PISF podpisał pierwszą umowę na zwrot części kosztów produkcji filmu. Powoli, ale mechanizm zachęt zaczyna działać.

Za pomocą wprowadzonego w tym roku systemu refinansowania filmów i seriali resort kultury chce zwiększyć obroty krajowej kinematografii. Obecnie wartość tego rynku przekracza 200 mln zł rocznie. Ministerstwo szacuje, że dzięki wsparciu z budżetu wartość produkcji audiowizualnej powinna w najbliższych latach wzrosnąć do 480 mln zł. Złożą się na to zarówno większe przychody z polskich produkcji, jak i współpraca z zagranicznymi filmowcami, których zachęty filmowe mają ściągnąć nad Wisłę.

Na efekty działania nowego mechanizmu trzeba będzie jednak poczekać wiele miesięcy, bo działa on bardzo wolno. Choć ustawa o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej weszła w życie w lutym, Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) dopiero teraz podpisał z producentem pierwszą umowę o refinansowanie.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane