statystyki

PISF podpisał umowę o refinansowanie. Koszty produkcji filmów będą częściowo zwracane

autor: Elżbieta Rutkowska13.06.2019, 01:33; Aktualizacja: 13.06.2019, 08:39
Producenci zaczęli aplikować o fundusze już zimą. Debiut nowego systemu nie był jednak udany: pierwszy wniosek PISF rozpatrzył pod koniec marca i odrzucił jako źle wypełniony.

Producenci zaczęli aplikować o fundusze już zimą. Debiut nowego systemu nie był jednak udany: pierwszy wniosek PISF rozpatrzył pod koniec marca i odrzucił jako źle wypełniony.źródło: ShutterStock

PISF podpisał pierwszą umowę na zwrot części kosztów produkcji filmu. Powoli, ale mechanizm zachęt zaczyna działać.

Za pomocą wprowadzonego w tym roku systemu refinansowania filmów i seriali resort kultury chce zwiększyć obroty krajowej kinematografii. Obecnie wartość tego rynku przekracza 200 mln zł rocznie. Ministerstwo szacuje, że dzięki wsparciu z budżetu wartość produkcji audiowizualnej powinna w najbliższych latach wzrosnąć do 480 mln zł. Złożą się na to zarówno większe przychody z polskich produkcji, jak i współpraca z zagranicznymi filmowcami, których zachęty filmowe mają ściągnąć nad Wisłę.

Na efekty działania nowego mechanizmu trzeba będzie jednak poczekać wiele miesięcy, bo działa on bardzo wolno. Choć ustawa o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej weszła w życie w lutym, Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) dopiero teraz podpisał z producentem pierwszą umowę o refinansowanie.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane