Europejscy wydawcy prasy stają w obronie pluralizmu

autor: Szymon Cydzik13.12.2018, 08:08; Aktualizacja: 13.12.2018, 08:11
prasa, media, gazety

W apelu podkreślono różnorodność i niezależność prasy europejskiej.źródło: ShutterStock

Dobiegają końca prace nad unijną dyrektywą o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym. Dziś odbędzie się kolejna tura rozmów między Radą, Parlamentem i Komisją Europejską.

Wczoraj sprawą zajmował się Komitet Stałych Przedstawicieli (reprezentanci państw członkowskich w randze ambasadorów przy Radzie Unii Europejskiej). To właśnie do tego organu apel wystosowały europejskie stowarzyszenia wydawców prasy. Wskazały, że jeśli Unia nie przyjmie prawa pokrewnego dla wydawców, skaże swoich obywateli na odbieranie informacji wyłącznie przez „pryzmat Google’a”.

Chodzi o słynny art. 11 projektowanej dyrektywy. Przyznaje on wydawcom prawo pokrewne do treści prasowych – podobne do tego, które mają producenci filmowi i muzyczni. Ma ono pomóc im w walce z bezpłatnym wykorzystywaniem wytworzonych przez nich treści zawierających zdobyte (często dużym nakładem sił i środków) i zweryfikowane informacje. Gdyby takie rozwiązanie przeszło, agregatory i wyszukiwarki, (np. Google) musiałyby uzyskać licencje na korzystanie z materiałów prasowych. I najpewniej za nie zapłacić.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2018-12-20 18:41) Zgłoś naruszenie 00

    Łeee , to POlska TV wszystkich wyprzedziła , bo włączam ci ja 2.program , a tam faceci baraszkują przy świeczkach , w warunkach blackoutu ma się rozumieć ... A ich celebrans tyłem do nich stoi (na oko chyba major , bo już okulary nosi) , podśpiewuje sobie - ze śpiewnika - i jeszcze ruchy francyjne wykonuje ... No to wyłączam , ale Kurski nic u mnie nie ma , bo miał już dawno . Za brata .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane