statystyki

Dziennikarz nie musi pytać o zgodę. Chyba, że musi [OPINIA]

autor: dr Paweł Litwiński10.12.2018, 17:00
Prawo do ochrony danych osobowych i prawo do wolności wypowiedzi często pozostają w konflikcie.

Prawo do ochrony danych osobowych i prawo do wolności wypowiedzi często pozostają w konflikcie.źródło: ShutterStock

Nie od dzisiaj wiadomo, że prawo do ochrony danych osobowych i prawo do wolności wypowiedzi pozostają ze sobą w konflikcie: to pierwsze pozwala na ochronę informacji o osobie, to drugie umożliwia podawanie tych informacji do wiadomości publicznej. Gwarantowane w Karcie Praw Podstawowych, Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i w Konstytucji RP niejednokrotnie stały się zarzewiem konfliktu na linii dziennikarz – bohater materiału prasowego.

Jednym z ostatnich przykładów konfliktu na linii prawo do ochrony danych osobowych – prawo do wolności wypowiedzi jest przypadek pewnego dziennikarza, który w artykule w pewnym tygodniku podał informacje opisujące miejsce zamieszkania osoby, która poczuła się tą publikacją dotknięta. Złożyła ona doniesienie do prokuratury, powołując się na art. 49 Prawa prasowego i naruszenie zasady wynikającej z art. 14 ust. 6 tejże ustawy. Przepis ten stanowi, że bez zgody osoby zainteresowanej nie wolno publikować informacji ani danych dotyczących prywatnej sfery życia, chyba że wiąże się to bezpośrednio z jej działalnością publiczną. I w tym momencie okazało się, że mamy w systemie prawa pewien drobny problem, jakże jednak istotny dla dziennikarzy.

RODO, rozporządzenie o ochronie danych osobowych, zobowiązuje państwa członkowskie do przyjęcia przepisów pozwalających pogodzić prawo do ochrony danych osobowych z wolnością wypowiedzi i informacji, w tym z prawem do przetwarzania danych osobowych na potrzeby dziennikarskie (art. 85 ust. 1). Ten tzw. wyjątek dziennikarski stanowi kontynuację rozwiązań istniejących wcześniej na gruncie dyrektywy 95/46/WE i ustawy o ochronie danych osobowych z 1997 r. Ta konieczność pogodzenia dwóch pozostających ze sobą w konflikcie praw jest akcentowana także w motywie 153 preambuły do RODO, w którym podkreślono, że przetwarzanie danych osobowych jedynie do celów dziennikarskich powinno podlegać wyjątkom lub odstępstwom od niektórych przepisów RODO, jeżeli jest to niezbędne, by pogodzić prawo do ochrony danych osobowych z prawem do wolności wypowiedzi i informacji przewidzianym w art. 11 Karty Praw Podstawowych.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane