statystyki

Dziennikarz nie musi pytać o zgodę. Chyba, że musi [OPINIA]

autor: dr Paweł Litwiński10.12.2018, 17:00
Prawo do ochrony danych osobowych i prawo do wolności wypowiedzi często pozostają w konflikcie.

Prawo do ochrony danych osobowych i prawo do wolności wypowiedzi często pozostają w konflikcie.źródło: ShutterStock

Nie od dzisiaj wiadomo, że prawo do ochrony danych osobowych i prawo do wolności wypowiedzi pozostają ze sobą w konflikcie: to pierwsze pozwala na ochronę informacji o osobie, to drugie umożliwia podawanie tych informacji do wiadomości publicznej. Gwarantowane w Karcie Praw Podstawowych, Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i w Konstytucji RP niejednokrotnie stały się zarzewiem konfliktu na linii dziennikarz – bohater materiału prasowego.

Jednym z ostatnich przykładów konfliktu na linii prawo do ochrony danych osobowych – prawo do wolności wypowiedzi jest przypadek pewnego dziennikarza, który w artykule w pewnym tygodniku podał informacje opisujące miejsce zamieszkania osoby, która poczuła się tą publikacją dotknięta. Złożyła ona doniesienie do prokuratury, powołując się na art. 49 Prawa prasowego i naruszenie zasady wynikającej z art. 14 ust. 6 tejże ustawy. Przepis ten stanowi, że bez zgody osoby zainteresowanej nie wolno publikować informacji ani danych dotyczących prywatnej sfery życia, chyba że wiąże się to bezpośrednio z jej działalnością publiczną. I w tym momencie okazało się, że mamy w systemie prawa pewien drobny problem, jakże jednak istotny dla dziennikarzy.

RODO, rozporządzenie o ochronie danych osobowych, zobowiązuje państwa członkowskie do przyjęcia przepisów pozwalających pogodzić prawo do ochrony danych osobowych z wolnością wypowiedzi i informacji, w tym z prawem do przetwarzania danych osobowych na potrzeby dziennikarskie (art. 85 ust. 1). Ten tzw. wyjątek dziennikarski stanowi kontynuację rozwiązań istniejących wcześniej na gruncie dyrektywy 95/46/WE i ustawy o ochronie danych osobowych z 1997 r. Ta konieczność pogodzenia dwóch pozostających ze sobą w konflikcie praw jest akcentowana także w motywie 153 preambuły do RODO, w którym podkreślono, że przetwarzanie danych osobowych jedynie do celów dziennikarskich powinno podlegać wyjątkom lub odstępstwom od niektórych przepisów RODO, jeżeli jest to niezbędne, by pogodzić prawo do ochrony danych osobowych z prawem do wolności wypowiedzi i informacji przewidzianym w art. 11 Karty Praw Podstawowych.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane