Zaremba: Co z tą repolonizacją?

autor: Piotr Zaremba03.11.2018, 14:00
Tak naprawdę żadna decyzja co do TVP nie zapadła i wydaje się, że Kaczyński swoim zwyczajem bawi się sytuacją.

Tak naprawdę żadna decyzja co do TVP nie zapadła i wydaje się, że Kaczyński swoim zwyczajem bawi się sytuacją.źródło: ShutterStock

Zrobienie męczenników z Bartosza Węglarczyka czy Tomasza Lisa przy okazji walki o medialną „większą równowagę” wcale nie musi prawicy pomóc. Warto się zastanowić przed podjęciem decyzji.

P i S wygrał wybory samorządowe, ale zza urzędowego zadowolenia wyziera pytanie, czy skala tego zwycięstwa jest zadowalająca. Dostał w głosowaniu do sejmików mniej głosów niż w wyborach parlamentarnych trzy lata temu (przy wyższej frekwencji), no i przegrał z kretesem w większych miastach, nie tylko w metropoliach.

Czy TVP przegrzała?

W pierwszych przymiarkach do szukania winnego pojawił się też problem telewizji publicznej. Czy jej rozpalona do białości propaganda tym razem nie zaszkodziła, zamiast pomóc? Problem postawił już w wieczór wyborczy prof. Kazimierz Kik, naukowiec wywodzący się z lewicy, ale kibicujący dobrej zmianie. W TVP Info pytał, czy to przypadkiem ta firma nie uśpiła czujności zwolenników Patryka Jakiego w Warszawie, ogłaszając przedwcześnie jego sukces, zarazem mobilizując elektorat przeciwny tej kandydaturze.

Sugestie, że propaganda mediów publicznych, zwłaszcza TVP, okazała się przeciwskuteczna, pojawiły się też w wypowiedziach postaci bardziej miarodajnych dla obozu. Choćby prof. Waldemara Parucha, socjologa biorącego udział w pracach sztabu kampanii PiS. Po cichu podobne zarzuty stawia wielu polityków Zjednoczonej Prawicy.

Podobno sam prezes Jarosław Kaczyński zadał parę razy pytanie, czy TVP pomagała, czy szkodziła. Natychmiast pojawiły się plotki o przymiarkach do odwołania Jacka Kurskiego. Wymienia się nawet nazwisko ewentualnego następcy, obecnego prezesa Orlenu Daniela Obajtka. Dzieje się to w momencie szczególnym – przy neutralnym Polsacie wrażenie medialnego osaczenia pisowskiej władzy staje się coraz bardziej produktem wyobraźni.

Tak naprawdę żadna decyzja co do TVP nie zapadła i wydaje się, że Kaczyński swoim zwyczajem bawi się sytuacją. Mógłby z łatwością odwołać Kurskiego rękami Rady Mediów Narodowych, ale sam telewizji nie ogląda i jego ocena skuteczności bądź nieskuteczności tego medium wynika z ogólnej oceny skutków kampanii. Jeśli uzna, że te wybory to jednak bardziej sukces niż porażka (jak głosi oficjalnie), gotów jest zostawić całkowicie zależnego od siebie, zgadującego jego myśli polityka w fotelu na Woronicza. Rzecz przecież nie w osobie Kurskiego. Przy swojej inteligencji mógłby on robić każdą telewizję, także bardziej zniuansowaną. Chodzi raczej o polityczne pytanie o metodę korzystania z narzędzia, jakim są publiczne media. A tu nawyki plus strach przed utratą kontroli wciąż przeważają nad myślą o bardziej subtelnej grze z widzem mniej zaangażowanym po jednej ze stron.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (16)

 • Mały(2018-11-03 16:39) Zgłoś naruszenie 148

  Niech PIS ie bierze się za repolonizację mediów bo kolejne wybory mają przegrane jak w banku.

  Odpowiedz
 • Bert(2018-11-03 19:08) Zgłoś naruszenie 1332

  Odgermanizowanie polskojęzycznych mediów to warunek być albo nie być niepodległej Polski, a co za tym idzie dalszego jej rozwoju i wzrostu dobrobytu jej mieszkańców. Wybory samorządowe w dużych miastach pokazały, że ok 10-20% populacji da się skutecznie ogłupić skoordynowanym atakiem fake newsami ( przy współudziale biurokracji brukselskiej i totalitarnej opozycji) przez niemieckie media realizujące w Polsce niemieckie interesy

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Munio(2018-11-03 19:53) Zgłoś naruszenie 2513

  Wszystko wskazuje na to, że PiS za rok jeszcze wygra wybory ale już nie uzyska większości w parlamencie. Po prostu odpadnie im obietnica, że nie będą przyjmowali imigrantów z państw muzułmańskich a zaważyła ona na tym, że PiS rządzi dzisiaj samodzielnie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • tyle(2018-11-03 20:16) Zgłoś naruszenie 108

  Jakie w wyniki przynosi repolonizacja np w sektorze bankowym ? Bank PKO BP zajął pierwsze miejsce w Europie a Pekao SA był trzeci w trakcie stress testów przeprowadzonych przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego. Był najodporniejszy (najbardziej wypłacalny) gdy w gospodarce będzie bardzo źle. W testach wzięło udział 48 banków z UE i Norwegii.

  Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
 • Legart(2018-11-03 20:54) Zgłoś naruszenie 96

  Są ludzie oglądający TVP. To ci, którzy korzystają z telewizji cyfrowej naziemnej. Zazwyczaj mniej zamożni, starsi, spoza miast. Pozostali dowiadują się o zdarzeniach z internetu na godzinę przed TVN24, na pół dnia przec TVN i na dwa dni przed TVP. Można, tak jak Bert lekceważyć miasta i mieszczan. I co z tego? Potem i tak będzie się chciało rządzić w mieście, będzie się śniło o Ministerstwie w Warszawie. To miasta czynią rzeczywistość, to miasta zmieniają świat.

  Odpowiedz
 • ad(2018-11-04 09:30) Zgłoś naruszenie 72

  Kiedy beda oddane nieruchomosci zawlaszczone przez zlodziei przy wspoludziale samorzadow.dla spadkobiercow a nie dokonanej grabiezy /podlaskie Siemiatycze/

  Odpowiedz
 • klient banku(2018-11-04 12:33) Zgłoś naruszenie 254

  Dla kogo jest dobra repolonizacja? Dla członkow PiS, którzy w zrepolonizowanej instytucji dostaną posady z pensjami rzędu 100 tys. miesięcznie. Bo nie dla Kowalskiego, klienta tejże instytucji . Jestem klientem zrepolonizowanego banku. Jak piszą, członkowie PiS dostali posady, załapli się także synkowie posłow. Obsługa jest nowa, arogancka i nieuprzejma, oprocentowania lokat spadły, doszły za to nowe dodatkowe opłaty za usługi które dotąd były bezpłatne. Wiecie zatem gdzie klienci mają taką repolonizację?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane