Trzecia telewizja informacyjna znalazła się w portfelu grupy – nieoficjalnie dowiedział się DGP.
Zygmunt Solorz-Żak koncentruje w swoim ręku coraz większą część polskiego rynku medialnego. Teraz Telewizja Polsat przejęła nadający od 12 lat kanał Superstacja, w którym Solorz miał dotychczas kilkanaście procent udziałów – za pośrednictwem swojej cypryjskiej spółki Karswell. Większość należała do firmy Ster, notabene związanej z Heronimem Rutą, wieloletnim współpracownikiem Solorza. W Grupie Polsat są więc już trzy kanały informacyjne: główny Polsat News, utrzymana w lżejszej formule Superstacja i niszowy Polsat News 2. Wczoraj Presserwis napisał o planie zamknięcia Polsat News 2. – Nie likwidujemy kanału – stwierdził jednak rzecznik Polsatu Tomasz Matwiejczuk. – Planujemy zmianę formatu stacji.
Sprawy Superstacji spółka nie komentuje. Dziennikarzom kanału zapowiedziano, że czekają ich duże zmiany, m.in. przeprowadzka z al. Stanów Zjednoczonych do głównej siedziby Polsatu przy ul. Ostrobramskiej.
Intensywne zakupy medialne Solorza trwają od końca ub.r. Wtedy to przyłączył do Grupy Polsat stacje muzyczne kupione od ZPR Media (Eska TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV, Polo TV i Vox Music TV). Umowa na 103 mln zł obejmowała też 34 proc. udziałów w naziemnych telewizjach Fokus TV i Nowa TV.
W lutym br. Polsat dokupił kolejne 15 proc. udziałów tych dwóch stacji. A w maju za 38 mln euro przejął od londyńskiej spółki większościowy pakiet (50 proc. udziałów plus jeden) w Eleven Sports Network, nadawcy kanałów sportowych, dzięki którym można w Polsce oglądać m.in. ligę hiszpańską, niemiecką i włoską. Tym samym Solorz, który wcześniej zdobył Ligę Mistrzów, dał sygnał, że jeszcze agresywniej zagra na rynku praw sportowych.
Największy zakup to przejęcie kontroli nad Netią. W końcu ub.r. Cyfrowy Polsat za 638,8 mln zł kupił 33 proc. akcji tego operatora kablowego, a w maju br. wraz z Karswellem (za zgodą UOKiK) za podobną cenę dokupił drugi pakiet. Teraz polska spółka Solorza ma 43,3 proc. Netii, a cypryjska kolejne 22,7 proc. Infrastruktura operatora m.in. znacznie poprawi pozycję Cyfrowego Polsatu w dużych miastach.
W pół roku Cyfrowy Polsat zainwestował w nowe nabytki ok. 1,5 mld zł. Nie wypłaci wprawdzie dywidendy za ub.r., ale umocnił swoją pozycję wobec Grupy TVN.
Czy Polsatowi grozi dekoncentracja? W sprawie Netii regulator rynku ostatecznie stanął po stronie Solorza. Eksperci zwracają uwagę na zmianę tonu programów informacyjnych Polsatu, odkąd w kwietniu br. ich dyrektorem została Dorota Gawryluk, uznawana za bliższą prawicy. – Mam wrażenie, że „Wydarzenia” wykazują teraz więcej zrozumienia dla rządu. Zmiana jest delikatna, zaznacza się w doborze tematów i języku, i w żadnym wypadku nie dochodzi do przekroczenia standardów dziennikarskich – mówi prof. Jacek Dąbała z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.