statystyki

6 lat więzienia za fake news: Walka z dezinformacją czy demokracją?

autor: Elżbieta Rutkowska02.05.2018, 12:00
fake news dezinformacja

Nie każde państwo wymierzające paragrafy w dezinformację robi to z zamiarami cenzorskimi. Ale nawet przy czystych intencjach wprowadzanie KK w sferę wolności słowa to stąpanie po kruchym lodzieźródło: ShutterStock

Zjawisko fake news dla reżimów staje się wygodnym parawanem do wprowadzania cenzury. Ich sukcesów na froncie rzeczywistej walki z dezinformacją jakoś nie widać

Na początku kwietnia Ministerstwo Informacji i Środków Przekazu Indii powiadomiło, że władze tego kraju odmówią dostępu do informacji rządowych dziennikarzom publikującym fake newsy. Wejście do ministerstw i innych budynków rządowych oraz uczestnictwo w państwowych konferencjach prasowych w Indiach jest możliwe tylko z akredytacją. Nowe prawo miało przewidywać odbieranie przepustek – na stałe lub na pewien czas – dziennikarzom uznanym za winnych szerzenia dezinformacji. Serwis Press.pl informował, że przedstawiciele mediów i partii opozycyjnych uznali te zasady za narzędzie kontrolowania prasy przed wyborami powszechnymi, które mają się odbyć w Indiach w 2019 r. „To atak na wolność prasy. Drakońskie przepisy mogą zostać wykorzystane przeciwko rzetelnym dziennikarzom” – mówił o zamiarach rządu prezes Indyjskiego Klubu Prasowego Gautam Lahiri, zapowiadając protest. Podkreślał, że rząd nie ma mandatu do sprawowania kontroli nad mediami.

Po ostrej krytyce władze Indii w niespełna dobę zrezygnowały z kontrowersyjnego pomysłu. Jak informował Press.pl, premier Indii Narendra Modi polecił wycofanie rozporządzenia dotyczącego fake newsów. Ministerstwo informacji nie podało przyczyny tej decyzji. Informując o tym zwrocie akcji, Reuters wspomniał o indyjskich dziennikarzach, którzy wprawdzie przyjęli interwencję premiera z zadowoleniem, ale nie mogli wykluczyć, że było to badanie terenu „pod kątem wprowadzenia większych ograniczeń w prasie”.

To jednak nie rozwiązuje problemu, bo po cenzurę w – szczerej lub nie – walce z dezinformacją w mediach, zwłaszcza internetowych, sięgają inne rządy.

Rzeka kłamstwa


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • Czytelnik (2018-05-02 12:43) Zgłoś naruszenie 84

  Jestem za może media będą uczciwie pisały i wiarygodnie

  Odpowiedz
 • t(2018-05-02 12:56) Zgłoś naruszenie 72

  Karanie za "fake news" - to przecież oczywista cenzura. Sąd - czyli urzędnicy państwowi - będą decydować czy coś jest "fejk" czy "niefejk". Powinno być karanie jedynie za pomówienie, a kara powinna polegać na nagranym i puszczonym w mediach odszczekaniu na czworaka pod ławką. Piękna staropolska tradycja połączyłaby się z nowoczesną technologią.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • lol(2018-05-02 15:17) Zgłoś naruszenie 62

  Bardzo dobrze inaczej ktoś celowo napisze że ktoś niewinny jest np. gwałcicielem by mieć większą widownie lub jakiś cel do osiągnięcia i zostanie mu zniszczone życie i nikt za to nie poniesie odpowiedzialności. zwłaszcza jak osoba niszczona nie będzie mieć pieniędzy.

  Odpowiedz
 • Ian Eby(2018-05-02 16:30) Zgłoś naruszenie 43

  Komu przeszkadza karanie za klamliwe wiadomosci to nie chce demokracji tylko totalitaryzm: roszcie glowa pro zacchodnie gluptasy !

  Odpowiedz
 • czytelnik(2018-05-03 09:14) Zgłoś naruszenie 21

  bardzo dobrze, nie będą się lisy i inne osobniki produkować bezkarnie

  Odpowiedz
 • babcia(2018-05-02 15:48) Zgłoś naruszenie 20

  a co to znaczy to fake

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jerzy(2018-05-03 19:29) Zgłoś naruszenie 10

  Powinno się karać dziennikarzy za kłamstwa. Bardzo często ich nieprawdziwe informacje prowadzą do tragedii.

  Odpowiedz
 • Patel Rejputra(2018-05-03 13:36) Zgłoś naruszenie 00

  Hindusi nie gęsi i swój rozum mają: przebiorą się za krowy i nikt ich nie zatrzyma!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane